poniedziałek, 23 marca 2020

Mysli epidemiczne. 11 cd. KOMUNIA SWIETA... na reke czy do ust? Stanowisko Kosicola katolickiego.

Przyznam szczerze, ze trace cierpliwość czytając czy słuchając w polskich mediach czy na stronach internetowych cale lawiny bzdur!!!
Ba te lawine to niektórzy księża w Polsce glosza, powielaja, popularyzuja! Szkoda, ze nie czytaja dokumentów kościelnych, ktore mowia wyraźnie i to od wieków juz!


Po pierwsze w pierwszych wiekach chrześcijaństwa Ojcowie kościoła jak Swiety Augustyn zalecali i stosowali Komunie na reke. 

Saint Cyrille (315-386), évêque de Jérusalem, écrit : « (...) Quand donc tu t’approches pour le recevoir, ne t’avance pas sans respect, les mains grandes ouvertes et les doigts écartés. Mais puisque sur ta main droite va reposer le Roi, fais-lui un trône de ta main gauche, et dans le creux de ta main reçois le Corps du Christ et réponds : Amen ! (...) 

Swiety Cyryl, biskup Jerozolimy pisze w IV wieku "Gdy zbliżasz sie by ja otrzymać, nie zbliża sie bez szacunku, z dłońmi otwartymi i z rozpostartymi palcami. Ale skoro otrzymasz Krola na twoja prawa reke, zrobi mu tron z twojej lewej reki i tez go w srodek twoich dłoni przyjmij, Ciało Chrystusa i odpowiedz Amen". 

Takich świadectw Ojców kościoła jest duzo wiecej. Poczytajcie pisma Świętego Ambrozego na przykład na ten temat. 

Komunia do ust pojawia sie w XII wieku. Przez drugie tysiąclecie obie formy komunii koegzystują w Kosciele katolickim. 

Sobor Watykanski II nie odniósł sie do formy Komunii. 
Natomiast w 1969 roku Swieta Kongregacja kultu opublikowala dokument "Memoriale Domini" z dnia 29 maja 1969 roku, w ktorej czytamy, ze "w miejscach, gdzie zachowano stare zwyczaje komunii na reke, konferencje episkopalne po skierowaniu prosby o utrzymanie tej tradycji do Watykanu maja prawo ja utrzymać". 

Dalej,  wspolczeniej, Exortacja apostolska z lutego 2007 roku Benedykta XVI zatytułowana "Eucharystia, zrodlo i szczyt zycia i misji Kościoła" odsyła do dokumentu z 2004 roku zatytułowanego "Redepmtoris sacramentum". Tekst ten potwierdza role konferencji episkopalnych w danych krajach w ustalaniu na ich terytorium form komunii: na reke lub do ust. I na koniec Mszal rzymski z 2002 roku czyli od Jana Pawla II mowi jasno " forma Komunii świętej jest WYBOREM wierzącego, żadna z tych form nie moze byc zakazana, żadna nie ma pierwszeństwa nad druga" - numer 161 tego mszalu. Tak wiec zrodla sa jasne, jaśniej byc nie moze. Trzeba tylko jesli sie jest katolikiem a ja nim jestem przestrzegać tekstów naszego Kościoła.

Stanowisko niektorych duchownych i wiernych w Polsce, po raz kolejny mozna by napisac, świadczy o niklej wiedzy, o braku wiedzy i przeczytania podstawowych dokumentów Kościoła katolickiego. Powolywanie sie w tym wypadku na jakies bliżej niezdefiniowane "swietosci", świętokradztwa czy profanacje jak najgorzej świadczy o tych ludziach, ktorzy tak naprawdę moze nie sa katolikami skoro nauczania ich własnego Kościoła nie znaja???
Polski episkopat dopuścił komunie na reke 9 marca 2005.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza