piątek, 11 lipca 2025

Socjal... we Francji


Temat rzeka, ale nie o wszystkim dziś zamierzam pisać. A raczej tylko o kilku aspektach po obejrzeniu dziennika telewizyjnego dziś, obiadowa pora. 
Otóż jak wynikało z podanych wiadomość 15 departamentów we Francji znajduje się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej a w przyszłym tygodniu premier ma ogłosić gdzie będą ciecia bo zadłużenie kraju jest również rekordowo wysokie.
I tak ogladajac... są takie departament, w których 72% budżetu idzie na... SOCJAL, na RSA czyli minimalne wynagrodzenie dla tych co "nic nie maja", na dopłaty, zniżki, bezpłatny transport, socjalne mieszkania, dopłaty do nauki, do wyjść do kina czy na futbol. 
Wydalo mi się to ogromna częścią budżetu. 

Ale nie od dziś wiadomo, ze socjał we Francji jest MEGA ROZWINIETY!!!

Antek ostatnio zdawał konkursy do Grandes écoles... i tak na socjalu niektórzy studenci nie płacą ani za naukę ani nawet za koszty konkursów. Gdy my wydaliśmy ponad 1300 euro by on mógł zdawać konkursy spora część nie dala ani 1 euro bo maja stypendium socjalne więc maja za DARMO! Podobnie ze studiami... na takiej HEC stypendyści za friko, nie stypendyści 70 000 euro za 3 lata. Więc biorą kredyty i spłacają je latami a tamci z punktami dodatkowymi i bez opłat maja się dobrze, pływają w masełku francuskiego socjalu. 
Więcej! ponieważ maja stypendium socjalne to maja 1 dodatkowy punkt na konkursach!!! bo ze z biednych rodzin to niby mniej się uczą, czy mniej efektywnie... nie wiem, taki pić na wodę.
Pomyslalam, ze dlaczego Novak Djokovic nie ma 1 setu w meczach od razu wygranego i to od początku kariery bo jest SERBEM czyli biedniejszy kraj niż Francja czy Wielka Brytania - tenisiści stamtąd powinni dostawać punkty karne a on bonusowe bo z biedy przecież...Podobnie futbolerzy, koszykarze, lekkoatleci... według pochodzenia a nie umiejetnosc sportowych. 
Dyrektor HEC ogłosił niedawno, ze jego celem jest przyjęcie 25% studentów stypendystów do szkoły... 
Rada Grandes écoles, skomponowana z kilkudziesięciu profesorów wystąpiła z protestem bo skoro jest KONKURS dla wszystkich to jak można z góry określić, ze 1/4 ma być stypendystów??? Czyli co? Nie zależy to od ich poziomu wiedzy i umiejętność a od statusu socjalnego - bieda więc mam stypendium więc mam inne prawa, warunki, wymagania????

Kilka lat temu, jeszcze to pamietam, coś podobnego wprowadziło Sciences Po, szczególnie to paryskie. Był konkurs ale ilość miejsc była zarezerwowana dla stypendystów socjalnych. Jaki jest rezultat po 18 latach... Poziom zleciał na łeb na szyje i uczelnia stała się ostoja wokizmu i braku myślenia a raczej ideologicznego myślenia we Francji. 

Na socjal idą ogromne pieniądze we Francji. Na dzieci, na wyprawki szkolne, na bony bożonarodzeniowe ( dla muzułmanów tez), na wszystko dosłownie. W liceum, w którym uczyłam w tym roku 40% to stypendyści socjalni a progi finansowe są naprawdę niskie. Oczywiście jest masa oszustw bo to nie jest tak, ze nikt nie ma z czego żyć, tylko kręcą na czarno a potem oficjalnie nie maja. 


Nie wiem czy wiecie, ze emeryci, choć już nie pracują, odliczają co roku z podatków ( o ile je płacą) 10% kosztów ZAWODOWYCH... 
Emeryci to najbogatsza grupa społeczna we Francji. Koszt emerytur w tym kraju to 40,5% budżetu państwa. Ostatnio dostali znów 5% podwyżki świadczeń. W styczniu 2025. 
Tymczasem ludzie pracujący i płacący podatki, taka średnia klasa średnia ledwo dyszy by utrzymać system a kraj się notorycznie zadłuża. 
Jednak każdą próba ograniczenia tych wydatków, zabrania komuś czegokolwiek to dramat, strajki, blokady, ulice...
Ostatnio był strajk kontrolerów ruchu lotniczego... pracują 3 dni w tygodniu i ich minimalna pensja to trochę ponad 5 000 euros brutto na początku kariery... No tutaj to nawet minister transportu nasz stwierdził, ze to haniebne przy robić strajk i blokować tysiące ludzi mając takie warunki pracy. 

Tak się to kręci... Będziemy już w Polsce ale myślę, ze znów nic konkretnego nie zostanie zrobione i znów dług będzie rósł... trzeba powaznie pomyśleć o wyprowadzce z socjalnego raju. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz