sobota, 23 maja 2020

Wynajem mieszkania we Francji. Jak, gdzie, co i za ile? Francuska codziennosc: czesc 289


9 ostatnich dni spedzilismy w Rennes szukając nowego mieszkania dla naszej trojki. Mieszkania - przejściowego, na czas od roku do trzech lat maksymalnie czyli na lata antkowego liceum. Od jakiego czasu nosimy sie z zamiarem kupna mieszkania i mamy na ten cel odłożone, ale w obecnej sytuacji pandemii i przeprowadzki w takich warunkach trudno miec wystarczającą ilość czasu by znaleźć mieszkanie do kupienia. W związku z tym znaleźliśmy do wynajęcia. 

Jest to ponad 80 metrowe mieszkanie, zupelnie nowe, parkingi w podziemiach jeszcze sa niewykończone. Składa sie z dużego salonu - 40 metrow kw, całkowicie wyposażonej kuchni - brakuje tylko lodówki, reszta jest i zmywarka i plyty indukcyjne i pierkanik itd..., z łazienki w pełni wyposażonej juz, z dwoch sypialni, korytarza z czterema szafami oraz w podziemiach z parkingu i z pomieszczenia gospodarczego do składowania roznych rzeczy. Na podłogach jest nowy, dębowy parkiet i kafle w kuchni i w łazience. Mamy tez dlugi balkon. W budynku jest winda dla ludzi oraz specjalna winda dla samochodów zjezdzajaca na parkingi podziemne. Mieszkanie to znajduje sie tuz przy centrum Rennes, 50 metrow od wybrzeży rzeki Vilaine, gdzie sa tarasy spacerowe, na rzece stoja péniches czyli dlugie, zamieszkane barki co dodaje temu miejsc wiele malowniczości i romantyczności. 100 metrow wyzej mamy stacje metra. Dzielnica jest genialna ze starymi domami, wzdłuż spokojnych uliczek, tylko na naszym skrzyżowaniu sa nowe budynki mieszkalne. Do katedry stad mamy 15 minut spacerem, do placu merostwa z 20 minut, tyle tez na jeden z najwiekszych francuskich rynków czyli Les Lices. 

Koszt wynajmu to niecałe 900 euros  miesięcznie. 

Znalezienie tego cudeńka to cale dni pracy. Bo od początku szukania na internecie poprzez chodzenie po agencjach, wybieranie i robienie calego dossier... hm... sporo zabiegów. W dobie epidemii by moc w ogole jakiekolwiek mieszkanie zobaczyć trzeba najpierw przedstawić agencji nieruchomość cale, kompletne dossier dokumentów: zaświadczenia o zarobkach, zaświadczenia o podatkach od dochodów i od nieruchomosci, zaświadczenia o posiadanych oszczędnościach, zaświadczenia od osob gwarantujących w razie niewypłacalności opłacanie czynszu... cala papka złożona z okolo 20 stron... Te dokumenty agent przedstawia właścicielom, ci wyrażają zgode badz nie na nasza kandydaturę i pokazywanie nam lokum. Widocznie dobrze nam z oczu patrzyło bo sie od razu zgodzili. I tak za miesiac wyprowadzka, zmiana regionu itd... Cieszymy sie. Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza