wtorek, 25 lutego 2014

Kraj Basków cz.1 – Spacer po Biarritz

 
 
 
 
 
Kraj Basków to region dzielony przez Francję i Hiszpanię. Pierwsi jego mieszkańcy byli znani już w neolityku czyli między 5000 -2000 lat przed Jezusem. Terytorium to było wiele razy najeżdżane, grabione, przechodziło z rąk Francuzów do rąk Hiszpanów. Jednakże na przestrzeni wieków zawsze podkreślało swoją odrębność i specyficzną tożsamość. I tak jest do dzisiaj!
Wszystko tutaj jest inne i język (napisy w języku basków widnieją na drogowskazach, budynkach publicznych), i kuchnia, i architektura i święta i gry.
W ubiegłą sobotę zahaczyliśmy tylko o kilka miejscowości na wybrzeżu. Zamierzamy też w najbliższych wiosennych week-endach pojechać do krajów Basków tego w hinterlandzie bo jest zupełnie inny…
Na początek więc Biarritz, znana na świecie miejscowość nadmorska choć jej sława rozpoczęla się w XIX wieku. Wcześniej był tu tylko port i rybacy łowiący wieloryby. To za sprawą Napoleona III I jego żony cesarzowej Eugeni Biarritz nabrało dzisiejszego kształtu. Kolej I jej rozbudowa nie jest tutaj bez znaczenia, gdyż Biarrits leży kilka kilometrów od hiszpańskiej granicy, przy Pirenejach. Do Paryża było więc daleko.
Palac cesarzowej Eugeni dzis Grand Hotel w remoncie
 
I kaplica cesarska - neogotyk
 
W XIX wieku też Biarritz przyciągnęło setki Rosjan, rosyjskiej arystokracji, której ślad jest widoczny w mieście dzięki prawosławnej świątyni usytuowanej naprzeciw pałacu cesarzowej, dziś hotelu. Prezydenci Francji I koronowane głowy przyjeżdżły tuaj jak Sissi czyli Elżbieta z Austri czy król Anglii Edward VII. Bywały też sławy jak Sinatra czy Chaplin… długo by wymieniać.
 
Jest to więc urokliwe miejsce, z typową zabudową, którego plaże w samym centrum miasta są pocięte skałami wyrastającymi z oceanu.
 
 
 Kasyno przy samej plazy, w centrum miasta
 

Latarnia na cyplu Swietego Marcina


 

Typowa zabudowa XIX wieczna, palace dzis przerobione na mieszkania.

Port lowcow wielorybow w Biarritz, malutki, wcisniety w lad.

Skala Dziewicy polaczona kamiennym mostem z wybrzezem, ale obecnie zamknieta z powodu zniszczen poburzowych.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz