czwartek, 19 stycznia 2017

Antek dobrał sobie łacinę. Francuska codzienność. Część 58.
 

Dzisiaj się dowiedzieliśmy… Antoni miał krótką lekcję zapoznawczą z językiem łacińskim i ambitnie postanowił dodać sobie ten przedmiot do szkolnego repertuaru. Łacina nie jest obiwązkowa, ale jest proponowana w niektórych szkołach.

Tak więc od przyszłego roku 3 godziny łaciny dodatkowo, oprócz tego wszystkiego co już jest.

I chyba tylko ja zadaję sobie pytanie o to jak da radę, będąc już w szklasie dwujęzycznej angielsko-niemieckiej i w szkole dla elit – jak się tę instytucję w Bordeaux nazywa. No, ale skoro chce.

Opinia pedagogów jest pozytywna, bo według nich może. Ma znakomite oceny po ciężkim okresie początkowym. Nie jest to już ta sama średnia co w podstawówce gdy przekraczał 19 punktów na 20 ale wciąż dosięga 18 na 20. Dzisiaj przyniósł kolejne dwa 20 na 20 z biologii czyli SVT i z historii.

Pogratulowaliśmy mu serdecznie.

 

I tyle, czasem ma 6 na 20, raz miał 0 na 20, ale często ma jednak bardzo dobre oceny.

Tak więc łacina panie i panowie… Ogrom pracy jak widać go nic a nic nie przeraża choć czasem narzeka. Teraz znów siedzi i pracuje choć ledwo wrócił ze szkoły, gdzie przebywał od 8 do 17… Będzie pewnie pracował do 19h30, po czym zje kolację, weźmie prysznic i będzie czytał Encyklopedię albo powieść historyczną, albo będzie pisał opowiadanie… czy bajkę…

 

Ma nowy telefon ale… gry i inne formy tracenia czasu na nim go nie interesują. Może to i lepiej?

8 komentarzy:

 1. Łacina chyba nie jest taka trudna dla kogoś, kto posługuje się językiem romańskim na co dzień?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pod jednym wzgledem jest trudna - od miano, deklinacje. Tego We francuskim nie ma. Jest troche w niemieckim ale prosciejj niz w
   Lacinskim.
   Ja mam pytanie z innej beczki: jak sa wprowadzane jezyki obce w Polsce To znaczy jakie I w jakim wieku?
   Bo niestety pamietam tylko rosyjski od 5 klasy czyli 11 lat i drugi jezyk dopiero w liceum w wieku 15 lat. Laciny Ja nie mialam I nie moglam jej sobie wybrac jako dodatkowej. Dopiero Na studiach liznelam Co Nieco.
   We Francji teraz w szkolnictwie panstwowym jest obowiazkowy angielski od 6 roku zycia czyli pierwszej klasy, drugi jezyk w 2 klasie gimnazjum czyli 11-12 lat. Trzeci od liceum czyli 15-16 lat.

   Usuń
 2. W Polsce angielski jest od przedszkola i właściwie przez cały okres edukacji dzieci uczą się tego języka. Drugi język wchodzi na poziomie gimnazjum - 12 lat. Niestety rzadko kiedy udaje się kontynuować naukę tego samego języka w liceum, bo zależy to od wybranego profilu klasy. Np. moja córka uczyła się rosyjskiego w gimnazjum w klasie matematyczno-fizycznej. Do liceum poszła do takiego samego profilu, ale zamiast rosyjskiego uczyła się niemieckiego. Na szczęście w tym liceum języki są o tej samej godzinie dla wszystkich klas, więc po roku nauki niemieckiego znów wskoczyła na rosyjski, który uwielbia!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystko Agnieszko zależy od szkoły. Ja uczę teraz w małej wiejskiej szkółce niedaleko domu i tam od przedszkola (jak wszędzie) jest angielski a od kl. 1 podstawowej dodatkowo jest hiszpański.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super. Zreszta od dawna wiadomo, ze Polacy mowia lepiej w obcych jezykach niz Francuzi!

   Usuń
 4. Łacinę miałam w liceum na profilu humanistycznym.Jest to pewna ciekawostka , bo język martwy i mało przydatny , chociaż ja skorzystałam w policealnej szkole medycznej . Moje wnuczęta uczą się angielskiego już od przedszkola . Na co trafią później , na razie nie wiem ( zresztą reforma edukacji się szykuje od września więc chyba nikt nie wie). W moim dawnym liceum i w innych szkołach średnich młodzież może wybierać :niemiecki , angielski , francuski , hiszpański . A ostatnio słyszę ,że i chiński .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lacina jest przydatna w pewnych profesjach na pewno a z drugiej strony tak jak jezyk niemiecki ze wzgledu na swoja strukture inaczej mowiac morfologie ksztaltuje sposob myslenia. I chocby z tego wzgledu uwazam, ze jest konieczna dla mlodych ludzi. U nas dopiero poczatki chinskiego... reszta jezykow oczywiscie jest, ale francuskie metody sa do bani...

   Usuń