piątek, 25 stycznia 2013

Francuzów portret własny… rok 2012
 

 

Jak co roku IPSOS opublikował wyniki corocznej ankiety dotyczącej nastrojów Francuzów. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że są oni od lat pesymistami ale też i rasistami, zazwyczaj w sposób pośredni – i tutaj lata kolonizacji zrobiły swoje, choć nie tylko. Tegoroczne wyniki zaskoczyły jednak nawet samych analistów z IPSOS.

Francuzi deklarują już otwarcie, że należy być ostrożnym z obcymi… 78% badanych twierdzi, że Francja powinna zamknąć swoje granice i kontakty by ochronić się przed światem zewnętrznym ! Jednocześnie 62% Francuzów odrzuca wartości demokracji i wolnych mediów a chciałabym wzmocnienia władzy na poziomie narodowym.

 

Do ksenofobi i wrogości w stosunku do islamu przyznaje sie juz prawie 60% badanych – w zależności o sformułowania pytania. Francuska populacja przechodzi poważny kryzys, kryzys tożsamości, kryzys demokracji, kurczowo trzyma się wrogiego stosunku do obcych, nie znając ich i nie chcąc zresztą w żaden sposób poznać. Oprócz dwóch grup zdefiniowanych jako « bobo » czyli bourgois-bohème – mieszczanin "trochę artystyczny" i « liberałów » cała reszta jest ograniczona powyżej wymienionymi charakterystykami. Tyle, że te dwie grupy to zaledwie 10-15% społeczeństwa. Partie skrajnie prawicowe mają więc wszystko w dzisiejszej Francji do wygrania. Tylko z jakim skutkiem ? Dla Francji i dla Europy ?

 

Po raz kolejny potwierdzono też, że grupy społeczne, czy klasy się ze sobą nie mieszają nawet w związkach małżeńskich ! Elita poślubia elitę, robotnik robotnika. Winda społecznej promocji zacięła się już dawno, pisał o tym Bourdieu, ale żeby aż tyle czasu trwała jej naprawa ?

Niestety żadne wskaźniki nie pozwalają na optymizm.

 

Jako emigrantka odczuwałam to i odczuwam dość silnie od lat… tę niechęć, te uwagi, spojrzenia, aluzje… szczególnie w kręgach elit, które powinny być otwarte… ale w stosunku do mnie, obcej, nigdy takie ni były. Czy będzie jeszcze gorzej ?

Może czas zamieszkać gdzieś indziej ?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz