poniedziałek, 2 września 2013

Z wizytą u Leonarda da Vinci – opowieść wakacyjna 2 

 

Po powrocie z Polski i wylądowaniu na lotnisku w Beauvais nie wracaliśmy do domu, tylko z naszym urlopowym już tatą ruszyliśmy w stronę Zamków nad Loarą. Tym razem udało nam się zwiedzić trzy obiekty : Blois, Chambord i Clos Lucé. Ten ostatni był mieszkaniem geniusza wszech czasów, Leonarda da Vinci. Jesienią 1516 roku, Léonard, w wieku 64 lat, przybył do Francji na zaporszenie króla Franciszka I. W tym też zamku zmarł, trzy lata później, 2 maja 1519 roku, na łóżku, którego zdjęcie znajduje sie ponizej i podobno w obecnosci krola.

 

Wiele legend otacza postać Leonarda i jego ostatnie lata życia nad Loarą. Obok tych niepotwierdzonych historycznie anegdot została zachowana cała masa dokumentów, rysunków i obrazów mistrza.

Firma IBM podjęła się wykonania wszystkich makiet I modeli maszyn narysowanych przez Da Vinci I tym samym po raz kolejny potwierdziła jego niezwykłą genialność, wyprzedzającą o kilka wieków epokę, w której żył! Wszystkie maszyny i prototypy działają, wszystkie obliczenia matematyczne i fizyczne zgadzają się co do joty!

 

Zamek otoczony jest parkiem i renesansowym ogrodem…

 

Podczas tej wizyty obserwowałam mojego syna, który miał oczy jak filiżanki, tak bardzo był zafascynowany! Pytaniom nie było końca, tym bardziej, że wiosną zwiedzaliśmy Cognac, zamek narodzin Franciszka I… temat był więc już niejako wprowadzony.

 

Obiad zjedliśmy w restauracji renesansowej znajdującej się w parku zamkowym… pokażę go jutro. Restaurację tę polecam wszystkim smakoszom zwiedzającym Clos Lucé.

 

“CaIa nasza wiedza wypływa tylko i wyłącznie z naszej wrażliwości”.

 

“Chcesz być zdrowy, stosuj tę dietę: nie jedz jeśli nie masz ochoty”.

To cytaty Leonarda, w zamku jest ich mnóstwo…

 

A z informacji praktycznych: wstęp kosztuje 10 euros, dzieci mają taryfę ulugową 7 euros i otrzymują zeszyt z łamigłówkami do rozwiązania podczas zwiedzania… ( wersja francuska, angielska, hiszpanska). Zamek Clos Lucé znajduje się tuż przy Amboise, w tym mieście jest też kolejny zamek królewski. Noclegi? Tutaj spaliśmy w Novotelu położonym wśród winnic, nieco za miastem… wygodnie, jest basen co latem jest przyjemne…

Pokoj Leonarda... moj syn bardzo byl przejety!

renesansowa kuchnia Leonarda

i prototyp jego maszyny

lotnia, pozniejszy samolot...


prototyp roweru i samochodu

modele odtworzone w parku, ktorymi mozna manipulowac


zamek widziany od strony parku

kolejny przyklad


i jego obrazy, wsrod drzew w niezwyklym swietle

1 komentarz: