środa, 12 marca 2014

Dordogne 1 – w Zamku w Castelnaud

Dordogne 1 – w Zamku w Castelnaud



 

 Dordogne to trzeci pod względem wielkości departametn francuski, który stanowi część regionu Akwitani i pod-regionu Périgord. To kolebka ludzkości na terenie Europy, gdyż tutaj właśnie odnaleziono ślady pierwszych mieszkańców naszego kontynentu, wystarczy wspomnieć o słynnej grocie Lascaux w dolinie rzeki Vézère. Region ten był też siedliskiem kultury celtycko-rrzymskiej i jest jej jeszcze wiele na tym obszarze, ale też znany był i jest ze ze względu na pozostałości po wojnie 100 – letniej. Niesamowita historia tych miejsc przeplata się ze specyficzną kulturą w tym też tą kulinarną.

 

W ubiegłą niedzielę udaliśmy się w tamte strony położone od 1 h do 2 h jazdy samochodem od Bordeaux, na naszą pierwszą wyprawę historyczną z Antosiem – świadomym Antosiem powinnam napisać bo jako niemowlak, mój syn już w wieku 9 miesięcy w grotach rysunki człowieka pierwotnego podziwiał. I chyba ta miłość do historii została w nim wtedy zasiana.

Na wyprawę wyruszyliśmy z parą przyjaciół, niemiecko-francuską parą: Klaudią i Erykiem. Eric, z francuskiego jest historykiem i jego wiedza niesamowicie nam imponuje!
 

A biorąc pod uwagę fakt, że jego rodzinny Zamek znajduje się właśnie w tym regionie, tym bardziej chcieliśmy skorzystać z jego znajomości terenu. Wyprawy te będziemy kontynuować i latem pewnie z jego rodowej siedziby by było bliżej.

 

Dziś więc wpis o początku i o zamku w Castelnaud i miasteczku wybudowanym wokół niego a datującym na XIII I XIV wiek. Zamek ten jest własnością Pana Roussillon i jego rodziny, który z ruin odnowił go i udostępnił do zwiedzania jako Muzeum broni średniowiecznej. Pokazy jej są tutaj organizowane przez całe lato. Więc wrócić tam musimy. Zamek ten był niejako po stornie Anglików w wojnie 100 letniej a podczas wojen religijnych stał się tymczasowo siedzibą Hugenotów.


Z wiadomości praktycznych: do Zamku trzeba się wspiąć po kamieniach, a dalej uliczkach miasteczka… sportowy wyczyn! Wstęp dla dorosłego kosztuje 8,60 euros a zwiedzanie zorganizowane jest po francusku i  po angielsku. Dla dzieci jest specjalny program i książeczki – rebusy z nagrodami przy wyjściu. PO zwiedzaniu można zejść w dół do rzeki – Dordogne i popłynąć kilka kilometrów kajakiem…

Zdjęcia:


Te dwa zdjecia sa z miejscowosci Lalande - herb miasta i flagi oraz zegar na hali rynkowej typowy dla miast typu - bastide w naszym regionie.

Widok na zamek i miasteczko Beynac


Na dole, przed nasza wspinaczka do Zamku Castelnaud znajduje sie Pomnik poswiecony zmarlym mieszkancom gminy, podczas 1 wojny swiatowej - w kazdej francuskiej gminie jest przynajmniej jeden a gmin jest ponad 36 000... Eric wyjasnia Antkowi.


Cmentarz komunalny, na skale, nad rzeka Dordogne... stwierdzilismy, ze to idealne miejsce na wieczny odpoczynek.


Zamek Castelnaud

Gigantyczna kusza przed zamkiem



Sredniowieczna bron - pokazy latem

Zamkowa kuchnia



XIII - XIV wieczne miasteczko Castelnaud - stare dachy, kosciol parafialny...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz