Mam więcej czasu i wczytuje to na co nie starczyło czasu kilka tygodni temu. Wczoraj był to kolejny numer "The Economist"" z 16 marca 2024 roku. Trafiłam tam na arcyciekawy artykuł i dane dotyczące młodego pokolenia 18-29 lat i ich porcyj na krzywej liberalnych i konserwatywnych poglądów.
Od tego, miedzy innymi ale w bardzo dużym stopniu, będzie zależało w jakich społeczeństwach będziemy żyć: w jakich systemach politycznych, ekonomicznych...
Jak widać na przykładzie Polski... rozpiętość miedzy liberalnymi poglądami i zachowaniami kobiet a konserwatywnymi ze strony mężczyzn jest dość znacząca choć mniej niż na przykład w Stanach zjednoczonych. Zaskakuje konserwatywność Australijek i Australijczyków. We Francji tez nie wyglada to zbyt dobrze. Ale już takie kraje jak Hiszpania, Korea południową czy Niemcy maja dużo bardziej równościowe i postępowe społeczeństwa.
Wiele czynników wpływa na ten stan rzeczy. nie tylko chodzi tutaj o mentalność i tradycje kulturowo-religijne ale tez o wiek emerytalny i prowadzona politykę emerytalna w poszczególnych krajach, o dostęp do równej pracy, na rynku pracy, o kwestie związane z macierzyństwem i macierzyństwem czy o służbę wojskowa obowiązkowa w niektórych krajach i zniesiona w innych dla mężczyzn i dla kobiet.
"The Economist" pisze na przykład o programie TVP "Rolnik szuka zony", który wyraźnie pokazuje zilustrowana na grafiku rozbieżność i realne problemy społeczne z tym związane w Polsce.
W Polsce jak i w innych krajach w tym w USA kobiety są coraz lepiej wykształcone i coraz większy ich % dosięga tytułów naukowych w przypadku mężczyzn ten odsetek spada... Polecam cały materiał! Jak zreszta lekturę jednej z najlepszych gazet w Europie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz