sobota, 31 grudnia 2016

Bretania: dzien 3. Polwysep Crozon i zycie religijne Bretonczykow czyli Enclos Paroissiaux. FC. Czesc 54.

Bretania 12

To byl nasz ostatni dzien szwedaczki po Bretanii. Sniadanie zjedlismy na werandzie i ruszylismy w strone polwyspu Crozon. To jeden z najpiekniejszych bretonskich polwyspow ze wzgledu na jego skaliste wybrzeze, terytorialne rozmiary oraz cyple - punkty widokowe, ktore przyciagaja spore ilosci turystow przez caly rok. Oprocz piekna krajobrazow, zatrzymalismy sie w wielu miejscach, miejscach szczegolnych dla bretonskiego katolicyzmu.


Pierwszym z nich byl kosciol w Crozon. Budowla dosc nowoczesna, jednakze w jego wnetrzu znajduje sie polichromowy oltarz z 1602 roku. Pokazuje on w sposob dosc naiwny ofiare 10 tysiecy zolnierzy, ktorzy nawroceni na chrzescijanstwo zostali ukrzyzowani na gorze Ararat w Armenii za panowania cesarza Hadriana, na poczatku II wieku naszej ery. 

Choc modlic sie mozna i hold Stworcy oddawac rowniez w takich krajobrazach:
 Bretania 13
Miasteczko Camaret sur Mer z portem, wieza obronna wybudowana przez Vauban czyli z XVII wieku i kamiennym kosciolem.


 Bretania 14
 Pomnik na cyplu Crozon poswiecony Bretonczykom poleglym w walce partyzanckiej podczas II wojny swiatowej.
 Bretania 15
Miasto Brest widoczne z cypla Hiszpanow... fortyfikacje zachowaly sie tutaj z XVII wieku... i bronily dostepu do tego wielkiego francuskiego portu.
 
Miejsca katolickiego kultu istnialy w kazdej bretonskiej spolecznosci. Od XV wieku Bretonczycy zaczeli nadawac im forme parafialnych "zagrod" bo slowo "enclos" oznacza wlasnie zagrode. A chodzi oczywiscie o przestrzenie parafialne, otoczone murem i zlozone za kazdym razem z tych samych elementow: triumfalnej bramy symbolizujacej przejscie ze sfery profanum do sacrum; zaraz za brama znajduja sie cztery osobne "przestrzenie": kaplica zmarlych, w ktorej po kilku latach pobytu w grobie skladano kosci zmarlych, z nia zwiazany jest oczywiscie przykoscielny cmentarz; centrum tej przestrzeni to kosciol najczesciej sredniowieczny, a obok niego Kalwaria, ktora przybiera tutaj forme sporej wielkosci krzyza ozdobionego scenami chrystusowej pasji... niektore kalwarie sa tak pokazne, ze skupiaja okolo 200 rzezb. Wszystko ma tutaj swoje znaczenie,najmniejszy kamien symbolizuje pewna prawde wiary badz tradycji bretonskiej.


Brama triumfalna w Lampaul-Gumiliau

 
Wnetrze kosciola w Lampaul-Gumiliau z rzezbiona belka z krucyfiksem z XVI wieku, to drugi zwiedzany przez nas kosciol, ktory posiada symbole laickie, gdyz po drugiej stronie belki artysta wyrzezbil 12 Sybilli; bogin Apollona, ktore juz w starozytnej Grecji glosily przyjscie Zbawiciela.

 Bretania 16
Barokowe, XVII wieczne Baptysterium.
 
Kalwaria
Bretania 17 
Kosciol i Kalwaria w Guimiliau
 

Kaplica i kostnica; nad drzwiami napis Memento Mori...
Te parafialne przestrzenie powstawaly do XVII wieku i sa najlepiej zachowane wlasnie w regionie Finistère. Cale pielgrzymki przybywaja tutaj a w latach 1980 powstaly specjalne szlaki z jednej przestrzeni do drugiej by ulatwic to pielgrzymowanie.
Bretania 18
Kosciol i Kalwaria w Saint Thégonnec 


Barokowa ambona

 
XVII wieczne, rzezbione organy

 
Bretania 18Typowo bretonski tryptyk zXVIII wieku.

Do tesciow dotarlismy poznym wieczorem po trzydniowym jezdzeniu i zwiedzaniu... teraz tesknie juz tylko za domem moim w Bordeaux. Stary rok konczy sie a nowy zacznie... mam mnostwo planow i projektow z nim zwiazanych. I choc Sylwestrow wyjatkowo nielubie to tradycji starozytnej zadosc stac sie musi... NOWY POCZATEK... no prawie nowy...

Wszystkim zagladajacym tutaj a jest was sporo... czasem do 1000 osob dziennie... skladam najpiekniejsze noworoczne zyczenia! Niech wam sie darzy!

2 komentarze:

  1. Fantastyczna jest różnorodność Francji! Niesamowicie piękne krajobrazy, aż chce się jechać i zwiedzać.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz racje... i pewnie dlatego ten kraj przyciaga najwiecej turystow ( z wyjatkiem Stanow Zjednoczonych) z calego swiata... Pomimo ataktow terrorystycznych, nieuprzejmosci Francuzow, strajkow na lotniskach i koleji wciaz chca i przyjezdzaja tutaj miliony.

      Usuń