wtorek, 30 sierpnia 2022

WILNO 2: sakralnie i uniwersytecko








Wilno było miastem kościołów, synagog i cerkwi. Lata  drugiej Wojny światowej i dalej dominacji sowieckiej znacząco zredukowały liczbę świątyń jak i tez zamieniły część z nich na muzea czy magazyny. Jak w Rosji, do której jeździłam wielokrotnie w latach 1990 i 2000, los kościołów i budynków sakralnych był tragiczny takze na Litwie, Łotwie czy w Estonii. Większość z nich została w sposób budzący podziw odbudowana. Nie starczyło nam czasu by wszystkie je odwiedzić! 
Bylismy jednak przed cudownym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej, które szczególnie czciły cale swoje życie moje babcie. Jedna z nich mieszkała zreszta 200 metrów stad, zaraz za Ostra Brama. To jedno z niewielu miejsc kultu, które nigdy, nawet w czasach sowieckich, nie zostało zamknięte. W drzwiach wejściowych do miasta, na drodze do Mińska... Matka Boża jest czczona także prze społeczność prawosławna. Do kaplicy wchodzi się przez kościół Świętej Teresy, po dość stromych schodach. Kaplica Matki Bożej uznawana jest za najmniejszy kościół na świecie. To tutaj, w 1993 roku, papież Jan Paweł II odprawił msze święta dziękczynna za wolność i niepodległość Litwy. Obraz otacza 800 ex-voto. Z drugiej strony bramy miasta znajduje się jego herb, symbol niepodległej Litwy. 

Innym obiektem sakralnym jest odwiedzana katolicka katedra. Powstała w XIII wieku i była dziełem króla Mindaugas. Wybudowana w stylu romańskim miała zastąpić pogański kult boga piorunów - Perkunas. Obecna forma katedry datuje na 1769 rok i ma styl neo-klasyczny. Budynek został odbudowany, gdyż podczas drugiej Wojny światowej był zbombardowany. Znajduje się tutaj 11 kaplic a najpiękniejszą z nich to kaplica Świetego Kazimierza. Cala jest otoczona czarnym, białym i różowym marmurem oraz ozdobiona stiukami i rzeźbami. Tutaj znajduje się sarkofag króla Kazimierza zrobiony z 600 kilogramów srebra, w 1636 roku. Wieża oddzielona od katedry jak i podziemia - warto zobaczy choć wstęp do niech jest płatny 5 i 8 euro. 

Z wileńskich kościołów nieodmiennie zachwyca Święta Anna - gotycka i Bernardyni. Święta Anna uznawana jest za najpiękniejszy kościół w Wilnie. Swego czasu sam Napoleon chciał przewieźć cala budowle do Paryża! Kościół zbudowano z 34 różnych form cegieł - na zdjęciu kilka ich rodzajów. Papież Aleksander VI Borgia nadal kościołowi prawo udzielania odpustu! Bernardyni, tuż obok to również gotycki kościół tyle ze z XVI wieku i przebudowywany wielokrotnie. Akurat była msza święta odprawiana w tym kościele podczas naszej wizyty więc obejrzeliśmy go dość dyskretnie. Zachwycił nas najstarszy na Litwie krucyfiks - widoczny na zdjęciu, tak prosty i tak wzruszajacy ta swoją prostota i oddaniem Chrystusa. 

Warto tez wejść do Kościoła prawosławnego Ducha Świętego. To bardzo rzadkie połączenie baroku i prawosławia! Niesamowite wnętrze i ikonostas. 

Kościół uniwersytecki, Świętego Jana, zachwyca również nie tylko swoją architektura ale tez przebogatym wnętrzem i zgromadzonymi tutaj zbiorami historii uniwersytetu. 
Założony w 1579 roku uniwersytet jest jednym z najstarszych i z najbardziej znanych w Europie. Studiował tutaj Mickiewcz i Milosz a dziś corocznie ponad 20 tysięcy studentów! Znani naukowcy i pisarze byli jego rektorami i profesorami. To miejsce niezwykle... Biblioteka uniwersytecka liczy sobie ponad 5 milionów książek w tym oryginał Kopernika z 1543 roku! Jest tutaj ponad 1000 atlasów i 10 000 map. 
Bardzo bym chciał moc tam wykładać... pomieszkać w Wilnie jakiś czas i pracować na tak prestiżowym uniwersytecie. To jedno z moich kolejnych marzeń! 
cdn. 




















 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz