wtorek, 30 sierpnia 2022

WILNO 3: artystycznie i demokratycznie


Mozna również pozazdrościć stolicy Litwy życia artystycznego tego teraźniejszego i tego przeszłego. 
Tutaj tylko drobny wycinek tego co nas zachwyciło w mieście. 
Po pierwsze więc te rzeźby trzech muz przed teatrem narodowym czyli Kaliope, Talia i Melpomena             ( dramat, komedia i tragedia) na Gedimino prospektas tuż przy katedrze a z drugiej strony przy naszym hotelu. 
Jest tez pomnik Mickiewicza przy Bernardynach i Świętej Annie oraz dom-muzeum poety. 
Przy Pohulanka jest uroczy pomnik naszego ulubionego pisarza Romana Kacew zwanego Romain Gary. Antek zachwyca się jego tekstami i chyba większość z nich przeczytał jak i ja. Kiedyś, kiedyś miał zagrać w filmie "Obietnica poranka" role młodego Romka ... brał udział w castingu ale jego polski był za słaby jak na wymogi ekipy filmowej choć jak się później okazało po polsku mały Romek w filmie wypowiada 3 zwroty... 
Na starym mieście w jednej z uliczek znajdują się tez dwa solidne mury z małymi tabliczkami przypominającymi tych, którzy tutaj żyli i tworzyli... jest ta na pamiątkę Franka Zappy, który nigdy z Litwa nie miał specjalnie nic wspólnego... jest tez ta Romain Gary czy Czesława Miłosza oraz wiele innych. 

To co nas również zaciekawiło to filharmonia czy konserwatorium muzyczne. 
Ale to co nas zaskoczyło to... funkcjonowanie demokracji, nie tylko na Litwie ale tez na Łotwie i w Estonii! We wszystkich tych krajach pałace prezydenckie nie są otoczone kordonem bezpieczeństwa i barierkami. Co więcej w Wilnie można swobodnie przechadzać się po ogrodach należących do pałacu prezydenckiego. Podobnie w Talinie, gdzie mieliśmy okazje zobaczyć prezydentke tego kraju przyjmująca tajlandzka panią minister tuż przed pałacem i to zupełnie z bliska bez żadnej specjalnej ochrony.

Jake wiele to mówi o funkcjonowaniu demokracji w tych krajach, o zaufaniu przedstawicieli władzy do populacji i populacji do wybranej władzy. 
Pełen szacunek! 
cdn.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz