sobota, 18 kwietnia 2020

Jestes SOKRATESEM czy GORGIASEM?

 Nim czy Nim? A jakie to ma znaczenie zapytasz? I Będziesz miec racje... wiekszosc ludzi chodzących po tej ziemii nie wie jaka jest roznica miedzy tymi dwoma filozofami i co dla nich, taka roznica dzisiaj oznacza?

A oznacza duzo. Wlasciwie to... wszystko w obecnej godzinie epidemii, zamknięcia, nakazów i zakazów, klamstw i manipulacji wszelkiej masci.

Tyle tylko, ze wiekszosc o tym nie wie.

Podczas, gdy Sokrates uczy swych braci ojczyźnianych czyli Atenczykow, ze PRAWDA jest ponad wszystkim, ponad życiem nawet bo za prawde umiera, niesłusznie skazany. Taki Gorgias czy inny Protagoras, zwani dzisiaj sofistami, nauczają swych pobratymców jak wspolczesni coachs czy trenerzy... jak zrobic by... WYGRAC, tak skonstruować swoj dyskurs by zachwycić, pociagnac za soba tłumy, odwrócić ich uwagi od tego co wazne, nigdy nie przyznac sie do bledu... a zawsze "miec racje" no zeby chociaż tak to wyglądało... Nazywa sie to dzisiaj EFEKTYWNOSCIA, MARKETINGIEM, ale tak naprawdę jest tylko kłamstwem, manipulacja, brakiem uczciwości, czasem brakiem skrupolow.

Wedlug psychoanalityka Roland Gori, autora ksiazki " La fabrique des imposteurs", nasze spoleczenstwo produkuje masowo takich oszustów i szarlatanów, ba stoja oni na piedestałach i masa obywateli oddaje im hold. We wspolczesnej Francji to dzisiaj prawie cala ekipa rządząca z prezydentem Macronem na czele, jego ministrami, ktorzy od poczatku epidemii oszukuja masowo społeczeństwo. To spora liczba lekarzy działająca na tych samych zasadach czy dziennikarzy, ktorzy w jedynym słusznym main streamie glosza jedyna "prawde". Ale to tez rzesze obywateli, ktorzy im przyklaskuja. To te słynne hasła "zostane w domu"; "nos maseczkę" czy "zakaz znaczy zakaz", "do sklepu pojedynczo". To cale miliony, bezmyślnych ludzi, ktorzy sami nie myślą, a mozg swoj szarlatanom sprzedali za bezcen.
Od 2015 roku istnieje we Francji specjalna nagroda dla "politycznego klamcy" ustanowiona przez politologa Thomas'a Guénolé...
sporo osob na nia zasługuje i pewnie nie tylko we Francji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz