sobota, 28 maja 2016

Francuska codzienność – WYCHOWANIE SEKSUALNE. Część 19 
Miałam wczoraj wieczorem okazję uczestnić w zebraniu rodziców w antkowej szkole. Pierwsza część zebrania dotyczyła wycieczki szkolnej tzw : zielonej szkoły przewidzianej na cały czerwcowy tydzień od 13 do 17 czerwca. Ta część zebrania dotyczyła około 90 rodziców bo aż 3 klas CM2 – ostatnich podstawówki i trwała dosłownie 25 minut. Ale o tym jutro…
 
Druga część zebrania była poświęcona wychowaniu seksualnemu dzieci. Otóż w ostatniej klasie podstawówki czyli dla dzieci w wieku 10 lat przewidziano dwa popołudnia,  podczas których maluchy otrzymają elementy wiedzy o : życiu uczuciowym, o dojrzewaniu, o seskualności, o ciąży, porodzie i również o separacjach, rozwodach i osobach mających różne orientacje seksualne.
 
Bardzo byłam ciekawa tego zebrania i nie zawiodłam się. Jak sobie przypomnę moją edukację w tej dziedzinie to znaczy jej brak to śmiać mi się chce… cieszę się, że w Antka szkole ( bo podobno, jak zwykle, nie w każdej szkole bierze się tę część edukacji pod uwagę) podchodzi się do sprawy poważnie, z wyprzedzeniem, naukowo ale też z wyczuciem.
 
Kto to robi?
 
Stowarzyszenie CLER, uwnane przez państwo ale mające we Francji wyraźne katolickie zabarwienie jest mobilizowane w szkołach prywatnych do tego typu edukacji. W jego skład wchodzą doradcy małżeńscy,z wykształcenia lekarze, psychologwie, pedagodzy. Organizacja ta interweniuje od podstawówki po liceum, a dla starszej młodzieży 17-22 lat proponuje krótkie kilkudniowe staże poświęcone tej problematyce.
 
Jak to się odbędzie w Antka szkole?
 
2 popołudnia, po 3 godziny. Dzieci zostaną podzielone na 6 grup. 3 grupy dziewcząt i 3 grupy chłopców. Grupy wspólne są dopiero w klasach maturalnych.  Chodzi o wytworzenie dość intymnego klimatu… animator dziewcząt będzie kobietą a chłopców mężczyzna, z tych samych przyczyn.
Seans zaczyna się pokazaniem kilku filmów: seks chłopców i dziewcząt, rozwój w okresie dojrzewania, ciąża, antykoncepcja itd To są specjalne filmy dla dzieci, w tym wypadku kreskówki. Wczoraj widzieliśmy kilka, znakomite są bo nie brakuje im humoru! Po filmach dyskusja a przede wszystkim odpowiedzi na zadane przez uczniów anonimowe pytania.
 
Czemu ma to służyć?
 
Chodzi o przygotowanie dzieci do okresu dojrzewania i do zmian jakie zajdą w ich ciałach i w ich psychice. Jest niezwykle ważne by zrobić to wcześnie, z wyprzedzeniem zanim dzieci nie zetkną się z falą przemocy medialnej, pornograficznej tudzież agresją co lepiej pod tym względem rozwiniętych osobników.
Chodzi również o przekazanie, jak najwcześniej, pozytywnego wizerunku seksualności jako część normalnego, ludzkiego życia.
 
Ideologiczny czy poglądowy wymiar przedsięwzięcia?
 
Pomimo tego, że CLER, przyznaje się otwarcie do preferowania katolickich norm i wartości,  wiedza przekazywana dzieciom ma więcej wspólnego z biologią i z medycyną. Podano nam zresztą listę publikacji do wglądu dla dzieci i dla nas rodziców. Dlatego mówi się owtarcie o antykoncepcji (kościół katolicki we Francji nie zabrania stosowania antykoncepcji, z wyjątkiem antykoncepcji wczesnoporonnej), o świadomym rodzicielstwie i planowaniu rodziny, o odpowiedzialnej miłości i seksualności, nawet poza związkiem małżeńskim, o seksualności inaczej, nie jak o czymś zakazanym ale jak o czymś naturalnym, nad czym kościół pracuje… tak to wczoraj zostało sformułowane. Ostatnia część refleksji poświęcona została rodzinom rozbitym i czasem na nowo złożonym, z innymi ich członkami.
 
Najbardziej spodobało mi się pozytywne, w każdej dziedzinie pozytywne podejście. Spodobał mi się też szacunek, branie pod uwagę wrażliwości dzieci i w tym przede wszystkim działanie z wyprzedzeniem a nie po fakcie, jak już będzie za późno…
 
Bo trzeba wiedzieć, że we Francji dojrzałość seksualna dzisiaj to 15 lat… niestety nie jest to jeszcze dojrzałość emocjonalna. Problem w tym, że w tym wieku już 15% młodych Francuzów ma za sobą stosunki seksualne. I z roku na rok ten próg się obniża. Mają więc rację ci, którzy myślą i edukują wcześniej, dużo wcześniej.
 
 

4 komentarze:

 1. Świetnie, że dzieci we Francji mają możliwość zapoznania się z tym delikatnym tematem w takiej formie jak to opisujesz.
  Zgadzam się z tym, że lepiej uświadomić pewne rzeczy dziecku wcześniej, oczywiście uwzględniając jego dojrzałość emocjonalną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Marzę o tym, że kiedyś w Polsce też tak będzie. Marzę, że kiedyś będzie się mówić o seksie jako o normalnej sferze życia człowieka - bez zawstydzania i bez piętnowania. A zgoda na antykoncepcję zaaprobowana przez kościół katolicki to dla mnie niebotyczna zmiana w myśleniu. Daj Boże, żeby i u nas taka zmiana nastąpiła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda rozumiem choc śmiem myślec, ze to juz sie w Polsce zmieniło w porównaniu do naszych nastolatkowych lat...

   Usuń