W ubiegłym tygodniu a raczej w 3 wieczory przeczytalam kolejna książkę Sylvain Tesson, wydana w 2019 roku przez Gallimard. O jej autorze i jego książkach pisze regularnie na moim blogu bo jest jednym z moich Mistrzów pióra... i refleksji. Bywa, ze czytając go wracam myślami do tekstów Kapuscinskiego. Znajduje w nich bowiem wiele wspólnych punktów.
Sylvain Tesson goscil tez w ostatnim programie La Grandę Librairie na France 5, jednym programie we francuskiej telewizji, który oglądam co tydzień i który gorąco wam polecam ( telewizji polskiej nie oglądam wcale od 2016...) .
Tutaj link do emisji, jest na replay: https://www.france.tv/france-5/la-grande-librairie/la-grande-librairie-saison-13/2112661-la-geographie-intime-de-sylvain-tesson.html
Co znajdziecie w "Śnieżnej panterze"? Kilka niesamowitych myśli, ale przede wszystkim opis kolejnej wyprawy Tesson do Tybetu w poszukiwaniu śnieżnej pantery. Ten opis to jak zanurzenie się w zupełnie obca dla nas kulturę ale przede wszystkim naturę. Czytanie tych opisów to wielka ulga dla naszego ducha, niesamowity odpoczynek dla naszego ciała i umysłu. Powolne zatrzymanie się na tym co JEST i uznanie tego co JEST.
Definicja człowieka: "najbardziej zasobne stworzenie w historii życia. Jako gatunek, nic mu nie zagraża: człowiek usuwa drzewa, buduje, rozprzestrzenia się. Jak się rozprzestrzeni to się nawarstwia jeden na drugim. (...) W swych wieżach, człowiek XXI wieku mieszka w świecie współwłaścicieli. Wygrał swoją bitwę, marzy o przyszłości, wypatruje kolejnej planety , która będzie absorbować zbyt dużo jego pełni" - strona 79.
"Jak zwierzęta z fermy rządził nami żołądek. Pomimo wysokiej opinii jaka człowiek ma o samym sobie zazwyczaj kończy się ona przed talerzem z zupa"... strona 116
"Te dzieci w wieku 8 lat miały poczucie WOLNOSCI, autonomie i odpowiedzialność, gile pod nosem, uśmiech w kąciku ust, ognisko za druga matkę i olbrzymie stado zwierząt do pilnowania... Nie było tutaj PEDAGOGOW, doradców do spraw orientacji szkolnej... Te dzieci uniknęły europejskiej HANBY zwanej PEDAGOGIKA, która zabiera dzieciom RADOSC" strona 122
I na koniec " Niszczeniu świata towarzyszy myśl i frenetyczna nadzieja w lepsze jutro. Im bardziej nasza rzeczywistość niszczeje tym głośniej słychać mesjaniczne wezwania... "Jutro lepsze od dzisiaj - ohydny slogan współczesności... by zachować to co mamy dzisiaj, nie ma zbyt wielu chętnych" - strona 144.
Cudowna książka pełna prawdy, ciszy, przyrody i nadziei. Polecam wam gorąco. jest dostępna w bibliotekach metropolii Rennes na clic and collect.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz