środa, 11 listopada 2020

Kiedy przestaniemy gloryfikować WOJNE???


Od pokoleń wojna i wszelkie konflikty znajduje szerokie społeczne uznanie. Homo sapiens sapiens nie może żyć bez wojny, nie może być bez wojny. Wielu przez wieki jej wręcz pragnęło i robiło wszystko by sie zmierzyć, by sie zderzyć z agresja, przemoca, sila, śmiercią. Niektórzy sie jej obawiali, szczególnie kobiety, starsi i dzieci. Do dzis jednak moi uczniowie mający 16, 17 czy 18 lat w 2020 roku pytani o to co najbardziej lubia na przedmiocie nauczania Historia odpowiadają w 80% - WOJNE!!!???
Najlepiej te z XX wieku, z eksterminacja, eskalacja, ofiarami. 
W naszych programach nauczania jest jej pełno.  Od starożytności do dnia dzisiejszego królują wojny. 
Od kilku lat dopiero zaczęto nieco rownowazyc ten przekaz rozdzialem, ktory następuje zaraz po wojnie czyli "Poszukiwaniem POKOJU" by jednak go spuentować, zawsze sic! refleksja, ze jednak ten pokoju okazał sie niestabilny i znow wybuchla kolejna wojna. 

A ze historie pisza czysto zwycięzcy to i przekaz wojenny ma wiecej wspólnego z propaganda danego kraju niz z historyczna PRAWDA. O tym sie jednak najczęściej zapomina. Tak wygodniej. 

A wojna... jest tragedia, jest porażką człowieka, jego klęska w wymiarze osobistym i kolektywnym! I mysle, ze nalezy uczyc wlasnie tego... przynajmniej ja staram sie tego wlasnie uczyc. Nie DUMY, nie ze MY, nie ze wspaniale zwycięstwo! tylko, ze... kolejna, straszna tragedia wywołana głupota, pycha, zawiścią, złymi decyzjami a przede wszystkim OBOJETNOSCIA większości. 

Bo wojna wyglada tez tak... jak ci pozbawieni ludzkiej twarzy żołnierze ale jak te metalowe krzyze na cmentarzu w Cadillac pod Bordeaux, gdzie pochowano ponad 3000 żołnierzy zmarłych podczas i po 1 wojnie z powodu traum psychiatrycznych! O nich NIKT nie pamięta, malo kto pamięta. 

Wiec schowajcie wasze flagi, wieńce, dumy, marsze i zastanówcie sie tak głęboko, tak osobiście co świętujecie? Czy chcecie to swietowac? Czy chcecie by wasze dzieci wzrastały w kulcie wojen, agresji i nienawiści? Czy nie lepiej nazwac wojne po imieniu - ludzkim upadkiem a nauczać o POKOJU? 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz