sobota, 18 czerwca 2022

Myśleć samodzielnie i niezależnie...


Najwieksza bronią przeciwko wszelkim totalitaryzmom, populizmom, patriotyzmom i wszelkiej maści IZMOM... jest osobista, wypracowana myśl człowieka niezależnego! To ona przeciwstawia się doksie, gdy jakaś grupa społeczna wyraża ewidentne opinie, jedyne słuszne bez dostrzeżenia potrzeby poddania ich jakiejkolwiek krytyce. 
To oczywiste zaprzeczenie empatii. To proces mentalny, który absorbuje, wsysa opinie i myśli drugiego czlowieka, jego mentalny świat by przeciwstawić mu jedna, słuszna wizje, dzielona przez klan czy dana grupę społeczna. Ta postawa mentalna jest normalnym etapem rozwoju u dzieci, obserwuje się ja w wieku około 6 lat. Niestety spora część osób dorosłych swój rozwój mentalny na tym właśnie wieku i etapie zatrzymuje bądź zatrzymała. 
"Wiem w co mam wierzyć, wiem co mam myśleć, wiem co mam robić by dobrze żyć. Tak mi powiedziano, tak mi pokazano więc tak robię i tak dobrze się czujemy razem"

Gdy tymczasem te myśli właśnie powinny sprawić, ze włączy nam się dzwonek alarmowy! Bo nasza zdolność myślenia jest wtedy jak zamrożona, otumaniona... uwaga niebezpieczeństwo! 
Zamykamy się. Zaczynamy myśleć, ze "rodzina" jest ważniejsza od naszego indywidualnego sukcesu, naszej niezależności, naszego myślenia. Zaczynamy sie zle czuć, niewygodnie w towarzystwie tych INNYCH, mających inny świat mentalny, inna kulturę, inne nawyki, inne rytuały społeczne... stad tylko krok by określić ich mianem obcych, agresorów czy mówiąc wulgarnie jak niektórzy Polacy "ciapatych". A ci, którzy z mojego klanu są na te INNOSC otwarci czy wręcz nią zaciekawi są ZDRAJCAMI... jak w dzisiejszej Polsce i nie tylko... 
Adoratorzy łatwych i prostych PEWNOSCI, wielbiciele stagnacji, braku zmian... Widza tych innych jako arogantów, którzy ich upokarzają bo niedopuszczalna jest myśl, ze świat mentalny DRUGIEGO tez może być spójny i logiczny... 
Wtedy jesteśmy zdolni do najwiekszych zbrodni jak Eichmann z prac Hanny Arendt czy inni wielcy kryminaliści. Większość z nas jak pokazały doświadczenia Stanleya Milgram'a jest zdolna ZABIJAC bez mrugnięcia okiem... około 70% z nas... przerażająca cyfra. Aż tylu z nas odrzuca wolne i niezależne myślenie, aż tylu z nas żyje w niewolnictwie umysłowym aż tylu z nas jest zjadaczami wiatru! 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz