wtorek, 4 października 2022

"Obudźmy się" Edgar Morin z cyklu przeczytane.


Wieczorna lektura. Krótki, 80 stronicowy esej jednego z najwiekszych żyjących francuskich filozofów i socjologów. Edgar Morin ma już 101 lat ale wciąż pozostaje aktywnym i inspirującym myślicielem. W swojej młodości był partyzantem ale tez komunista, członkiem partii do 1951 roku. W kolejnych latach zerwał z komunizmem i wykładał miedzy innymi w mojej szkole, w której pisałam doktorat czyli w Ecole des hautes études en sciences sociales EHESS, w Paryżu. 
Esej "Obudźmy się" został wydany w tym roku i wzywa po okresie pandemii ale tez w kontekście wojny na naszym kontynencie do budowania Francji humanistycznej a nie regresyjnej czy reakcyjnej. Ten tekst mówi NIE wszystkim ekstremizmom. 

Według Edgar Morin powinnismy przestać myśleć o linearnej koncepcji historii. Powinnismy skupić się na naszej planecie ziemii, na mocy naszej ludzkiej świadomości. Powinnismy przestać przeciwstawiać to co jest uniwersalne temu co jest cząstkowe tylko koncentrycznie połączy nasze ojczyzny, rodziny, regiony, narody i zintegrować je z nasza ziemia ojczyzna, wspólną nam wszystkim. Polityka powinna być w pełni humanistyczna czyli:
zintegrowana z ekologia 
skupiona na sprawiedliwej dystrybucji bogactw a nie tylko na zyskach
skupiona na konsumpcji wolnej od kajdanek reklamy
solidarna
skupiona na edukacji
skupiona na ograniczaniu biurokracji

Jednym słowem Edgar Morin postuluje o prawdziwy powrót humanizmu do naszej cywilizacji, do naszego codziennego życia. 
Trudno się z nim nie zgodzić. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz