sobota, 6 maja 2023

Majorka 9: Palma czyli stolica wyspy: część 1Palma liczy sobie ponad 400 tysięcy mieszkańców. Miasto jako siedlisko ludności znane jest od czasu brązu. Było zajęte przez Rzymian, następnie od 902 roku przez Arabów by od 1229 znaleźć się w królestwie Hiszpanii. Majorka zreszta jak i palma to skrzyżowanie morskich dróg i wpływów różnych cywilizacji. 
Najładniejsza jest stara część miasta. Uliczki wokół katedry i palacu Almudaina są wbrew pozorom dość spokojne bo wycieczki i basowa turystyka koncentrują się zazwyczaj na samej katedrze i na porcie. W sercu miasta można odnaleźć jego dusze, ciche zaułki, podwórza z kwiatami i rzeźbami - zwane patios, budynki Art Nouveau w tym te Gaudiego i jego uczniów. 
Katedrę pomimo tłumów warto zobaczyć od środka choć bilety do najtańszych nie należą. Ale ołtarz Gaudiego i ceramiczna kaplica Barcelo są po prostu przepiękne. 
Zainteresował mnie tez, widoczny na zdjęciu, grób Matki Bożej... rzadko można tego typu rzeźby i groby znaleźć na świecie! 
Palac Almudaina w sumie jest bardziej ciekawy z zewnątrz niż wewnątrz. Muzeum sztuki sakralnej - mnie bardzo zainteresowało i Antka tez - bo my lubimy i sztukę i starocie. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz