środa, 12 marca 2014

Dordogne 1 – w Zamku w Castelnaud

Dordogne 1 – w Zamku w Castelnaud 

 Dordogne to trzeci pod względem wielkości departametn francuski, który stanowi część regionu Akwitani i pod-regionu Périgord. To kolebka ludzkości na terenie Europy, gdyż tutaj właśnie odnaleziono ślady pierwszych mieszkańców naszego kontynentu, wystarczy wspomnieć o słynnej grocie Lascaux w dolinie rzeki Vézère. Region ten był też siedliskiem kultury celtycko-rrzymskiej i jest jej jeszcze wiele na tym obszarze, ale też znany był i jest ze ze względu na pozostałości po wojnie 100 – letniej. Niesamowita historia tych miejsc przeplata się ze specyficzną kulturą w tym też tą kulinarną.

 

W ubiegłą niedzielę udaliśmy się w tamte strony położone od 1 h do 2 h jazdy samochodem od Bordeaux, na naszą pierwszą wyprawę historyczną z Antosiem – świadomym Antosiem powinnam napisać bo jako niemowlak, mój syn już w wieku 9 miesięcy w grotach rysunki człowieka pierwotnego podziwiał. I chyba ta miłość do historii została w nim wtedy zasiana.

Na wyprawę wyruszyliśmy z parą przyjaciół, niemiecko-francuską parą: Klaudią i Erykiem. Eric, z francuskiego jest historykiem i jego wiedza niesamowicie nam imponuje!
 

A biorąc pod uwagę fakt, że jego rodzinny Zamek znajduje się właśnie w tym regionie, tym bardziej chcieliśmy skorzystać z jego znajomości terenu. Wyprawy te będziemy kontynuować i latem pewnie z jego rodowej siedziby by było bliżej.

 

Dziś więc wpis o początku i o zamku w Castelnaud i miasteczku wybudowanym wokół niego a datującym na XIII I XIV wiek. Zamek ten jest własnością Pana Roussillon i jego rodziny, który z ruin odnowił go i udostępnił do zwiedzania jako Muzeum broni średniowiecznej. Pokazy jej są tutaj organizowane przez całe lato. Więc wrócić tam musimy. Zamek ten był niejako po stornie Anglików w wojnie 100 letniej a podczas wojen religijnych stał się tymczasowo siedzibą Hugenotów.


Z wiadomości praktycznych: do Zamku trzeba się wspiąć po kamieniach, a dalej uliczkach miasteczka… sportowy wyczyn! Wstęp dla dorosłego kosztuje 8,60 euros a zwiedzanie zorganizowane jest po francusku i  po angielsku. Dla dzieci jest specjalny program i książeczki – rebusy z nagrodami przy wyjściu. PO zwiedzaniu można zejść w dół do rzeki – Dordogne i popłynąć kilka kilometrów kajakiem…

Zdjęcia:


Te dwa zdjecia sa z miejscowosci Lalande - herb miasta i flagi oraz zegar na hali rynkowej typowy dla miast typu - bastide w naszym regionie.

Widok na zamek i miasteczko Beynac


Na dole, przed nasza wspinaczka do Zamku Castelnaud znajduje sie Pomnik poswiecony zmarlym mieszkancom gminy, podczas 1 wojny swiatowej - w kazdej francuskiej gminie jest przynajmniej jeden a gmin jest ponad 36 000... Eric wyjasnia Antkowi.


Cmentarz komunalny, na skale, nad rzeka Dordogne... stwierdzilismy, ze to idealne miejsce na wieczny odpoczynek.


Zamek Castelnaud

Gigantyczna kusza przed zamkiemSredniowieczna bron - pokazy latem

Zamkowa kuchniaXIII - XIV wieczne miasteczko Castelnaud - stare dachy, kosciol parafialny...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz