sobota, 27 lutego 2016

Wakacje ? Dlaczego wyjeżdżamy na wakacje ?

Andora

 
Łacińska etymologia tego słowa odsyła nas do pustki do vacuum, ale dla każdego z nas ta pustka będzie dzisiaj oznaczać coś innego.


 


Wakacji nie wymyślono w XX wieku ani też w XXI pisał już o nich bowiem Seneka w 1 wieku przed i po Chrystusie, pisał Montaigne w XVI wieku, Rousseau w XVIII wieku i Derrida już nam współczesny !


 


Seneka opisał potrzebę ucieczki przed samym sobą (« De la tranquillité de l’âme »)…


« Oto dlaczego wyruszamy w podróże wzdłuż brzegów mórz, dlaczego… raz próbujemy morza a raz środka ziemi… » Dla Seneki te wyjazdy są iluzją, gdyż szczęście polega na zaakceptowaniu tego co  nas spotyka a nie na szukaniu go daleko…


 


Montaigne wprost przeciwnie wyjeżdżał, gdyż szukał innego i zabawy, szukał poznania różnych smaków i tradycji. W « Essais » pisał, że wstydzi się ludzi, którzy nie potrafią się odnaleźć poza własnym miasteczkiem. Według tego filozofa tylko spotkanie z Innym pozwala na poznanie siebie. Człowiek, który jest godzien naszej przyjaźni jest człowiekim, który jest godzien przyjaźni wielu.


 


Rousseau sprzeciwił się swych poprzednikom, gdyż wakacje dla niego to NICNIEROBIENIE, to pustka, bycie poza rzeczywistością i poza czasem, to egzystencjalny balon, w który celowo wchodzimy. (« Rêverie du promeneur solitaire »).


 


Derrida z koleji skupił się na kartkach pocztowych ! Tak ! Kartkach jako przyczynie wakacyjnych wyjazdów bo taka kartka to esencja nas samych, nieba, ziemi, Boga i tego co nieśmiertelne. Wszystko w niej jest ważne : wiadomość, zdjęcie, adres, znaczek… i filozofia kartki « Czy mnie jeszcze kochasz ? » (« La carte postale. De Socrate à Freud et au-delà. »).


 


A my ,dlaczego wyjeżdżamy na wakacje ? Przyznam, że pod tym względem jestem szczęściarą mieszkając we Francji i do tego będąc belfrem bo co 6-7 tygodni mam 2 tygodnie wakacji plus 2 letnie miesiące, razem mam 4 miesiące wakacji rocznie! Ludzie pracujący po 35 h w tygodniu mają tutaj 8-9 tygodni wakacji rocznie, co też jest sporą ilością.


Dla kogoś kto lubi podróżować jak ja i moja rodzina to prawdziwy skarb! Bo my wyjeżdżamy w każde wakacje, czasem tylko na 2 dni czasem na miesiąc i dłużej. Nie ma jednak wakacji bez wyjazdów, bez odkrywania i bez zwiedzania! I ten aspekt liczy się dla mnie najbardziej!


 A dla was?


7 komentarzy:

 1. Hehe a narzekają ze w Polsce nauczyciel ma za dużo wolnej i jeszcze ma czelność prosić o podwyżkę ;) ja wyjeżdżam na wakacje bo jeśli bym spędziła urlop w domu to byłoby tyle rzeczy do zrobienia że na pewno bym nie odpoczęła

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Polsce to, z tego co wiem okolo 3 miesiecy wakacji przy nauczycielskiej pracy. To oczywiscie dni wolnego bo wiadomo, ze jak ma sie to wolne to i tak czesc tego czasu sie pracuje. Za kazdym razem jak mam 2 tygodnie wakacji to jeden tydzien z tych dwoch przepracowuje tyle, ze w domu. I podobnie jak ty uwazam, ze urlop w domu jest bez sensu bo tez mam zawsze mnostwo roboty...

   Usuń
 2. Żyć nie umierać... Nauczyciele we Francji muszą mieć wysokie wynagrodzenia skoro przy 1 pensji (mąż jak rozumiem nadal na bezrobociu ) stać Was na na tyle wyjazdów. Chyba czasem za bardzo narzekasz... Iza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Droga Izo nie wiem czy zyc i nie umierac? Moze i tak. Nauczyciele we Francji zarabaija o 1/3 mniej niz ci w Niemczech czy w Anglii wiec nie sa to ogromne pieniadze. Nasze wyjazdy nie naleza tez do specjalnie drogich. A co do bezrobocia to i owszem, przykre to ale prawdziwe choc jest nadzieja, ze wkrotce sie skonczy. We Francji bezrobotni otrzymuja 70% wartosci ostatnich pensji w formie zapomogi wiec nas stac, bez problemu. A ze narzekac kazdy lubi to ja czasami sobie daje na to narzekanie przyzwolenie, w koncu na moim blogu jestem u siebie i cenzurowac sie tutaj nie zamierzam.

   Usuń
 3. Lubię wakacje ponieważ jest to czas kiedy mogę pomyśleć o sobie, zmienić przyzwyczajenia (nie zawsze dobre) spotkać ciekawych ludzi, zwiedzić nowe miejsca, podziwiać krajobrazy, które na co dzień są dla mnie niedostępne.
  Uważam, że wakacje są bardzo potrzebne i warto wtedy wyjechać gdzieś poza miejsce gdzie mieszkamy na co dzień. Różnie ludzie spędzają czas wolny, ale ja tak naprawdę wypoczywam jeśli gdzieś wyjadę i znajdę się w zupełnie innym miejscu i innym kontekście.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam bym tak pisał, zaczynajac od rysu historycznego i definicji 😃😃 wakacje ZAWSZE były dla mnie czasem najpiękniejszych podróży i przygód !!! Nie wyjeżdżałem za granicę ale zato byłem s każdym regionie kraju. Od Szczecina po Przemysl i od Augustowa po Wrocław, wiele pięknych miejsc jeszcze więcej wspomnień ...

  OdpowiedzUsuń