sobota, 13 marca 2021

Matura Antka, dalsze studia i KOSZTY... system francuski.

Od przyszłego roku Antek rozpoczyna zdawanie MATURY. We francuskim liceum egzaminy maturalne rozpoczynają się w drugiej czyli przedostatniej klasie liceum. Teraz więc wybiera SPECJALIZACJE na następny rok. I są to: matematyka, nauki polityczne i nauki ekonomiczne w jego przypadku. W klasie maturalnej specjalizacje matematyka zastąpi specjalizacja Matematyka ekspercka czyli top poziom. 

Maturę więc będzie zdawał dwa kolejne lata, sukcesywnie, zgodnie z naszym kalendarzem. 

Co dalej? 

Dalej będzie postulował do tak zwanych klas prépa czyli klas przygotowujących do Wielkich Szkół, w jego przypadku szkół finansowo-ekonomicznych przygotwujacych do pracy na poziomie miedzynarodowym. 

Spośród tych 2 letnich klas prépa... Antek myśli o Louis le Grand albo Henri IV - publiczne w Paryżu. Bądź o katolickich Ginette, Stanislas itd... również w Paryżu. By się tam dostać trzeba "pokonać"... w przypadku szkół publiczny jest to racjo 5 000 kandydatów na około 100 miejsc czyli 50 osób na 1 miejsce. W przypadku szkół katolickich to około 9 osób na 1 miejsce. Wszystkie szkoły maja obowiazkowe internaty, gdyż zajęcia są również w soboty. Można wrócić do domu tylko podczas szkolnych wakacji. 

W tych klasa prépa uczniowie maja około 30 godzin wykładów i około 50 godzin pracy osobistej ( po 4 godziny każdego wieczoru plus po 10 godzin dziennie w soboty i w niedziele), indywidualnej w tygodniu. To są bardzo ciężkie 2 lata. 

Koszt tych dwóch lat to około 20-25 000 euros. 

Po tych 2 latach zdajesz konkurs to tak zwanych Wielkich Szkół typu HEC, Esec, Politechnika itd... Miejsce w konkursie decyduje o tym do jakiej szkoły się dostaniesz. 
Szkoła ta trwa 3 lata. Godziny pracy są porównywalne. 

Koszty tych trzech lat to około 30-40 000 euros. 

Po takich studiach nie szuka się pracy bo propozycje pracy dostaje się będąc na ostatnim roku i roczne zarobki od pierwszego roku pracy to około 120 000 euros. Więc mniej więcej po około Pół roku pracy można zwrócić koszty kształcenia z 5 lat. 

To są oczywiście wybory Antka. Od wielu tygodni uczestniczymy we wszystkich drzwiach otwartych wirtualnych by zebrać dokładnie informacje i Antek tez musi dokonać swoich wyborów. 

Jego wysoki poziom w liceum pozwala mu na branie pod uwagę tego typu klas, szkół i rozwiązań. Gdyby nie był w sekcji międzynarodowej amerykańskiej i nie miał takich wyników jakie miał niestety nie mógł by postulować do klas prépa. Najprawdopodobniej dostał by się do jakiegoś uniwerku ale jest to praktycznie bez perspektyw na dobre zarobki czy miedzynarodowa karierę. 

Jednym słowem poważne decyzje, wybory i uwarunkowania... zaczynaja się dla nas i dla Antka właśnie teraz... w wieku 15 lat... 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz