czwartek, 31 marca 2022

DUMA!!! Konkurs generalny z Historii, praca Antka


No pękam z dumy!!! dosłownie i w przenośni. 
Synus wrócił po 6 godzinach konkursu generalnego z Historii, do którego go wytypowało jego liceum. 
6 godzin wytężonej pracy! 
12 stron A4 tekstu - Antek pisze drobno. 

Temat: "France, l'Europe et le modèle impérial ( 1804-1923)" czyli
"Francja, Europa i model imperialny ( 1804-1923)"

Antek wyszedł od obrazu J. David'a zatytułowanego "Koronacja Napoleona". Zdefiniował wszystkie pojęcia, zarysował dwa kadry: czasowy i przestrzenny i je zdefiniował. Czyli napisał wstęp do pracy na prawie 2 stronach i sproblematyzował temat proponując jako problematykę " De quelle manière le modèle imperial s'est affirmé en France et en Europę au XIXè siècle avant de s'éteindre progressivement au début  du XXè siècle?"
Czyli " W jaki sposób model imperialny zaznaczył się w historii Francji i Europy w XIX wieku i jak wygasał stopniowo na początku XX wieku?"
Na koniec wstępu zaproponował plan pracy w dwóch częściach i w każdej 3 pod-czesci. 

Kluczem do jego planu była podwójna definicja imperium. Pierwsza jako model polityczny, dominacji autorytarnej na jednym terytorium i tutaj imperium Francuskie Napoleona I i Napoleona III, imperium austriackie, rosyjskie i otomańskie. Ich funkcjonowanie wewnętrzne, ich konflikty na terenie Europy i powolne formy schylkow i upadków. 

I druga część Imperium jako forma dominacji na innych terytoriach i tutaj imperia kolonialne Francji i innych państwa europejskich. Podboj i motywacje podobojow. Konkurencja miedzy państwami europejskimi ale jednocześnie konstrukcje państw europejskich od imperiów do państw republikańskich ale mimo to imperialnych. Szczyt ich slawetnosci na początku 1 wojny światowej i ich stopniowy upadek w decyzjach traktatu wersalskiego: otomanskie, niemieckie...

Z tego co widzę na jego brudnopisach... zawal morze dat, faktów, nazwisk, interpelacji... zacytował kilka książek i obrazów. 

W konkluzji odpowiedział na problematykę, skonstruował bilans  otworzył temat na okres dekolonizacji... 

Nie mam pojecia w jaki sposob będzie to oceniane, jakie są oczekiwania, ale wydaje mi się, ze dobrze mu poszło.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz