środa, 4 stycznia 2023

Blois: zamek i miasto.


Podczas naszego wypadu wakacyjnego mieszkaliśmy w Blois, w Novotelu, jak zawsze. I wieczorami korzystaliśmy z uroków tego malutkiego miasteczka... 45 000 mieszkańców a zabytków, imprez kulturalnych i piękna jak w milionowym mieście! 
Pokazuje więc kilka migawek z miasta, jego budynków a przede wszystkim z jego zamku królewskiego. Spośród wszystkich zamków nad Loara, ten w Blois jest najbardziej związany z Historia Francji! To w nim wiele wydarzeń historycznych wspominanych do dziś, się rozegrało. 
Zamek zreszta jak możecie zauważyć jest skomponowany z wielu części... Najstarsza 12 wieczna wieża... potem część średniowieczna... gotycka, część renesansowa z czasów Ludwika XII i Anny z Bretanii oraz część klasyczna z epoki Orleanczykow. 
Miasto jest mocno naznaczone pozostałościami ze Średniowiecza w tym katedra... dość nietypowo bo romański-gotycka, sporo jest tez renenasowych i klasycznych budynków. 
Jak każdy z zamków i ten był ślicznie, świątecznie przyozdobiony. 
Naprzeciwko zamku znajduje się dom magii. Tutaj można obejrzeć niesamowite spektakle! Co wieczór tez z tego domu wysuwają się olbrzymie paszcze smoków, ziejące ogniem... dzieci maja niezłą frajdę! 


Niesamowite witraże w ołtarzu katedralnym...

Wejście do katedry. Ratusz miejski w Blois!

Swiatlo... nad Loara...

Zamek wieczorowa pora...

Renesansowy dom, przy jednej z uliczek. 

Dom magiiDrugie najslynniejsze schody Renesansu... po tych z Chambord...

Główna brama wejściowa do zamku z pomnikiem Ludwika XII.


H - Henryka II


Najstarsza wieża zamkowa z XII wieku.

Kaplica królewska - wnętrze z XIII wieku... tutaj przyjmowania Joanne d'Arc przed obrona Orleanu. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz