sobota, 9 listopada 2013

Spacer po zamku i po ogrodach Villandry – Zamki nad Loarą

Spacer po zamku i po ogrodach Villandry – Zamki nad Loarą


 

W zeszłym tygodniu, jadąc do mojego szwagra na wies, zatrzymaliśmy się na jeden dzień w Tours. Stéph musiał jeszcze w środę rano tam spotkać się z kilkoma klientami. W tym czasie, ja z Antosiem udaliśmy się do zamku w Villandry. Było zimny, ale niezwykle słoneczny poranek.

Villandry jest znane głównie ze swych ogrodów. To tutaj ciągną tłumy turystów co roku by poznać i zrozumieć na czym polega urok i piękno francuskich ogrodów. To one były późniejszą inspiracją dla Wersalu. Villandry jest zamkiem szczególnym, gdyż prywatnym. Do dzisiaj należy do rodziny Carvallo, która kupiła go w 1906 roku. Spadkobiercy, pan Henryk Carvallo dziś ma 48 lat i z żoną oraz 3 dzieci mieszka na terenie obiektu.

 
Renesansowy dziedziniec zamkowy
Zamkowa jadalnia - wystroj i sposob nakrycia stolu z XVIII wieku
 
Kuchnia
Pokoj jednej z dam... tutaj jak w Chenonceau kompozycje kwiatowe zdobia kazde pomieszczenie.
 
 
 

Zamek został zbudowany w 1536 roku w stylu renesansu przez Jana Breton, Ministra finansów Franciszka I-go. Znany jest jednak z 1189 roku jako twierdza, w której podpisano Pokój Colombiers pomiędzy Henrykiem II, królem Anglii I Filipem Augustem królem Francji.

Przez krótki okres obiekt należał też do brata Napoleona, Hieronima Bonaparte.

Wokół zamku rozciągają się ogrody, 6 różnych ogrodów oraz las.

Zachwycił nas ogród warzywny w stylu renesansu oddzielający zamek od wioski Villandry i parafialnego kościoła. W innym ogrodzie podziwialiśmy aromaty i zioła w ilościach I gatunkach wcześniej przez nas nie spotykanych. Antek chował się też dobrą godzinę w zielonym labiryncie… 
Ogrod symobolizujace rozne stany milosci od milosci czulej do tragicznej.
 
 
 
To ogrody warzywne z czerwona kapusta w roli glownej
 
Ogrod z dyniami, w tle parafia i wioska Villandry
 
 


Na terenie ogrodów znajduje się np: 1015 lip, 115 000 gatunków kwiatów i warzyw a żywopłoty ciągną się na długości 52 kilometrów…

 

Ogrody można zwiedzać cały rok, gdyż łagodny klimat I praca ogrodników sprawiają tylko, że wraz z sezonami zmienia się ich wystrój.

 

Na koniec wizyty dostaliśmy dwie doniczki z czerwoną kapustą oraz siatkę długich, łagodnych papryczek – z której zrobiłam Pipperade – baskijskie danie, na kolacje dla całej naszej rodziny u szwagrów!

 

Dodam na koniec, że wszystkie uprawy są BIO czyli eko i od 2009 roku posiadają ten label.

 

Praktycznie:

Villandry 20 minut samochodem od Tours, wejście 9 euros od osoby zamek i ogrody, dzieci do lat 7 bezpłatnie. Są też bilety tylko do ogrodów. Przy zamku znajduje się resaturacja, kiosk z lodami a w wiosce Villandry, 500 metrów od zamków kilka barów i restauracji.


1 komentarz: