piątek, 10 stycznia 2014

Conciergerie i Sainte-Chapelle – Paryż

Conciergerie i Sainte-Chapelle – Paryż


 

 

W minione świąteczne wakacje, tym razem, 30 grudnia, udaliśmy się do Conciergerie i do Sainte-Chapelle. Oba obiekty znajdują się blisko siebie, w sercu wyspy Cité, nieopodal katedry Notre Dame. Już w I wieku przed n. e. plemię Paryzjów osiedliło się na tej wyspie. W V wieku miasto przyjęło nazwę Paryż a od VI wieku miejsce to, dzisiejsza Conciergerie, stało się siedzibą władców Franków. W X wieku Hugo Kapet wybudował tutaj swój pałac. W XIII wieku jednak pałac ten został opuszczony i stopniowo zamieniony na więzienie.

 

Święta kaplica stanowiła część tego pałacu. Wybudowano ją w latach 1242-1248 za Ludwika IX zwanego Świętym i beatyfikowanego. Kaplica ta chroniła ponad 30 relikwi związanych z męką Chrystusa a ich posiadanie czyniło z króla Francji największego monarchę chrześcijańskiej Europy. Paryż był nazywany wtedy “Nowym Jeruzalem”. Kaplica składa się z dwuch częśći dolnej I górnej. Dolna, przysadzista chroni dziś pomnik króla Ludwika IX; górna jest najniezyklejszym, obecnie na świecie, przykładem gotyku promienistego wypełnionego witrażami – 15 wielkich witraży ze 1113 scenami.

Dziedzictwo ludzkości przyciąga dziś tłumy turystów…

 

Conciergerie jednak oprócz świetlanej przeszłości, stanowi też swojego rodzaju kuriozum. Tutaj obradował Trybunał rewolucyjny I tutaj więziono Marię Antonię przed egzekucją. Rekonstrukcja jej celi przyciąga… trudno w ogóle do niej wejśc taki panuje tutaj tłok!
 

Nie muszę chyba pisać, że właśnie ta niechlubna przeszłość Conciergerie fascynuje najbardziej, w tym mojego syna! Spędziliśmy tam kilka godzin… kupując na odchodnym 2 książki o Rewolucji…

 

Zegar na scianie Conciergerie

Charakterystyczne dla Sredniowiecza schody spiralne... przypomnijcie sobie "Imie Rozy"

Dolna kaplica w Sainte Chapelle - rzezba Ludwika IX

i sklepienie dolnej kaplicy, przysadziste choc gotyckie ze zlota lilia na niebieskim tle - symbol krolow Francji

Sainte Chapelle gorna kaplica

Rzebza Swietego Piotra, typowy przyklad sredniowiecznej rzezby francuskiej z XIII wieku


Glowny oltarz - relikwiarz...
 
Rozeta

Wejscie do kaplicy


 

3 komentarze:

  1. Widzę ze miałyśmy ta sama trasę zwiedzanie ?! Oba miejsce zrobiły na mnie ogromne wrażenie.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń