piątek, 20 lutego 2015

« Rodzina Bélier » czyli film 5 razy nominowany do dzisiejszych César’ów orazd diety cd.

« Rodzina Bélier » czyli film 5 razy nominowany do dzisiejszych César’ów orazd diety cd.






« Rodzina Bélier » czyli film 5 razy nominowany do dzisiejszych César’ów orazd diety cd.


 


Choć film wyszedł na ekrany kin 17 grudnia, nadal jest wyświetlany we wszystkich kinach nad Sekwaną ! I tym lepiej bo przez chorobę nie zdążyłam go zobaczyć wcześniej. Dopiero w ubiegłym tygodniu wybraliśmy się z mężem do kina.To film ciepły, pełen emocji, rodzinny czyli « feel good movie » jak piszą o nim krytycy.


 


Historia młodej dziewczyny z rodziny głucho-niemych, której życie wydaje się już z góry zaplanowane i zdeterminowane. Paula, bo tak jej na imię, grana przez Louane Emera z przepięknym głosem !, ma przejąć rodzinne gospodarstwo rolne i zostać przy rodzicach, gdyż jako jedyna w rodzinie słyszy i mówi a tym samym pomaga pozostałym żyć. Gdy belgijska krytyka podkreśla aspekt emancypacji społecznej i rodzinnej głównej bohaterki, to francuska skupia się na emocjach, dobrych emocjach, które wzbudza w nas ten film.


 


Wiele głosów krytycznych we Francji dotyka faktu, że grający w filmie aktorzy słyszą i mówią a skoro zrobiono film o tej formie inwalidztwa należałoby zatrudnić jako aktorów ludzi głucho-niemych by oddać pełniej życie takiego właśnie człowieka.


 


Mnie osobiście ten film bardzo wzruszył. Dotyka bowiem kwesti uniwersalnych : determinizmu życiowego w jakimś stopniu ; odchodzenia z domu naszych dorastających dzieci ; miłości rodzinnej, wielopokoleniowej ; i talentu – co robimy z naszym, naszymi talentami ? Dajemy im ukryć się pod grubą kołdrą codzienności czy walczymy o nie na przekór wszystkiemu i wszystkim ? Pracujemy ? Rozwijamy ?


 


Trochę biblijnie to zabrzmiało, ale dotyka codziennie każdego z nas.


Film jest pełen humoru ale też wzruszających momentów i francuskiej muzyki Michel’a Sardou… Można iść na niego z dziećmi. A czy dostanie César’y? Okaże się to już dziś wieczorem.


 


Dieta:


Obiad: sałatka: ryż (80 g), ogórek (50g), pomidor (50 g), jajko na twardo, winegrette. Wędzony pstrąg (50 g), cukinie sautées z cebulą (200 g). Kostka czekolady, zioła.


 


Kolacja:  sałata z winegrettem, resztka kasz z ryżem pełnoziarnistym (180g), brukselka duszona z żółtą papryką (200 g), jogurt naturalny


 


 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz