sobota, 14 stycznia 2023

Konferencja - spektakl w TNB. Pierwsza kobieta na Mont Blanc!

Miałam wczoraj wielka przyjemność uczestniczyć w konferencji i spektaklu w TNB w Rennes, pod dyrekcja znakomitego historyka Patrick'a Boucheron. Wczoraj sesja była poświęcona pierwszej kobiecie, Henriette d'Angeville, która we wrześniu 1838 roku zdobyła szczyt Mont Blanc. Jak wskazuje jej nazwisko Henriette była arystokratka i to arystokratka naznaczona francuska historia, jej dziadka "zgilotynowano" podczas Rewolucji francuskiej ojciec długo siedział w więzieniu w Bastylii. 
Henriette zostawiał wiele zapisków i korespondencji z samego wejścia na szczyt jak i z pozniejszych opisów. 
Sposob w jaki przygotowywała te wyprawę, w wieku 44 lat... skąd myśl by zdobyć ten europejski szczyt, który od 1820 roku pozostawał niezdobyty po śmiertelnej wyprawie doktora Hamel'a? 

Niesamowity teksty, niesamowita gra dwóch aktorek ale tez towarzyszącego im pianisty i kompozytora Karola Beffa. 
Fantastyczny moment w towarzystwie przyjaciół: Françoise i Adriana. 
Jak doświadczyć cudu istnienia, jak przeciwstawić się konwencjom społecznym i skostniałym przekonaniom, jak zrealizować swoje marzenia? Ten wymiar, bardzo uniwersalny niesie ze sobą osoba i wyprawa D'Angeville. 

Trzeba jednak zaznaczyć, ze Marię Paradis była pierwsza kobieta, która wyprawiła się na szczyt Mont Blanc choć do niego nie dotarła w 1808 roku. Spotkał się z nią w 1811 roku dobrze znany Aleksander Dumas! 
Pierwsze alpinistki... 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz