niedziela, 4 czerwca 2023

Jak wyglada Nauka w klasie prépa w Ginette? Co wiemy...


Zdjecie z porannego joggingu dziś rano w Taborze... 

Klasy przygotowujące do Wielkich francuskich szkół we Francji funkcjonują w dość specyficzny sposób. Wzbudzają sporo strachu i obiekcji ponieważ są zazwyczaj niezwykle wymagające i trudne. 
Jak będzie wyglądała nauka Antka tam? 

Dzień pracy trwa od godziny 7 do godziny 23. 
O 7 jest pobudka, śniadanie i od 8:15 rozpoczynają się zajęcia. Trwają one do 12:30. Przerwa na obiad trwa godzinę po niej jest kolejna godzina wolnego czasu na lektury czy sport. Od 14:15 znowu są zajęcia z profesorami do godziny 20. O 20 jest kolacja a po niej praca indywidualna w pokojach bądź w bibliotece do godziny 23. 

Wolne jest popołudnie czwartkowe do godziny 17 - ten czas poobiedni jest przeznaczony na sport i na sztukę. Wolna jest także niedziela rano i sobotni wieczór po godzinie 20. 
Ilość pracy w tygodniu sięga więc 90 godzin tygodniowo. 

Okresy wakacyjne są również przeznaczone na prace poza tygodniem wolnego na Boże Narodzenie i miesiącem wolnego w okresie letnim. 
Jus teraz przed rozpoczęciem studiów Antoni dostał listę lektur do przeczytania podczas lata: średnio 1 książka na 3 dni oraz programy matematyczne do studiowania nowych metod matematycznych. 

W ciagu roku szkolnego jest kilka wyjazdów. Na wiosnę, na 1 roku wyjazdy do Niemiec czy do Austrii na pobyty lingwistyczne - niemiecki jest zazwyczaj drugim językiem więc wymagającym większego zaangażowania. Uważa się, ze angielski jest już na poziomie C1/C2 więc w tej dziedzinie nie ma propozycji masowych pobytów. Podczas wakacji letnich miesiąc jest przeznaczony na bezpłatną prace humanitarna w Indiach. Tam szkoła ma kontakty i od wielu lat wspólpracuje. 
Na 2-im roku podczas wiosny i tuż przed planowanymi konkursami do Wielkich szkół planowane są tak zwane grupy wiejskie. Pod opieka rodziców wynajmowane są duże domy na wsi, każdy ze studentów ma swój pokój i czas ten jest poświęcony na ostre przygotowanie indywidualne i grupowe - w małych 4-6 osobowych grupach do konkursów pod opieka merytoryczna, psychologiczna, mentalna zaangażowanych rodziców i nauczycieli. 

Zreszta nauczyciele są dyspozycyjni praktycznie 20 godzin na 24 non stop. Wszystko ma służyć sukcesowi studentów. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz