wtorek, 15 lutego 2022

Nieujarzmiona czyli "L'indomptable" Zarifa Adiba z cyklu przeczytane

Według ONZ, Afganistan to najgorszy kraj na świecie dla kobiet... urodzić się tutaj kobieta to być skazana w momencie narodzin na życie ciezkie i naznaczone cierpieniem. Są jednak Afgańskie kobiety, którym udaje się dokonać rzeczy wielkich. 
Jest nią Zarifa Adiba z Kabulu. Młoda reprezentantka grupy etnicznej Hazara, która pragnie zostać muzykiem. Uczy się grać na altówce, zostaje dyrygentka jedynej orkiestry kobiecej w Afganistanie czyli Zohra. Uczestniczy w szczycie Davos i gra przed wielkimi tego świata. Pragnie spotkać Michelle Obama, która jest dla niej wzorem i motywacja... W Afganistanie, w którym grozi się jej śmiercią, małżeństwem, oblaniem kwasem, pozbawieniem wolności... Zarifa walczy o to by być muzykiem, by dostać się na amerykański uniwersytet, by wyjść z obskurantyzmu. Jej determinacja jest ogromna. 

Te książkę powinni przeczytać nasi uczniowie, ci z Europy zachodniej, ci z Polski ci wiecznie narzekający i jęczący, ze u nas jest tak zle i tak ciężko. Nie by wzbudzić w nich poczucie winy... nie o to mi chodzi, ale by czerpać wzór i realizować swoje marzenia pomimo takich czy innych trudności! 
Genialna lektura! 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz