piątek, 11 lutego 2022

PARYZ - Drzwi otwarte do klas przygotwujacych czyli classes Prépas do Grandes écoles.


System edukacji we Francji jest zupełnie rożny od tego w Polsce. Szkoła jest obowiązkowa od 3 roku życia i jej wybór ma duży wpływ na to co młody człowiek będzie robił w przyszłości. Ten wpływ jest szczególnie znaczący przy wyborze gimnazjum (czyli od 10 roku życia), następnie liceum itd. Antek ma 16 lat, jest w drugiej klasie liceum, ale już zaczął zdawać maturę, od której dzieli go zaledwie półtora roku. W przyszłym roku czyli w klasie maturalnej, o tej porze czyli w styczniu/lutym trzeba będzie wypełnić dokumenty tak zwanego Parcoursup czyli zapostulowac na studia wyższe. I tutaj jest dużo do ugrania. 
Dlatego nasz pierwszy dzień pobytu w Paryżu, w ubiegłą sobota był poświęcony Dniom Otwartym. Byliśmy w Szkole nazywanej Stanislas czyli Świętego Stanislawa, która posiada jedne z najbardziej prestiżowych klas przygotowujących do tak zwanych Grandes écoles czyli Wielkich szkół w trzech dziedzinach: ekonomicznej, matematyczno-inżynieryjnej i literackiej. Studiowali tutaj tacy ludzie jak Jacques Chirac czy Christian Dior. Popołudniu byliśmy w ESCP, trzeciej szkole ekonomicznej Francji, która oferuje również studia w różnych miastach Europy takich jak Turyn, London, Madryt czy Warszawa na Uniwersytecie Kozminski. 

Stanislas wywarł na nas niesamowite wrażenie. Choć bardzo trudno tam się dostać i rytm wymagań i pracy jest zabójczy. Ale infrastruktura szkoły znakomita, w samym sercu 6 dzielnicy, z dwoma pływalniami, internatem itd. 
Co roku do 2 letniej klasy przygotowującej do konkursów do Grandes écoles postuluje kilka tysięcy młodych osób z całej Francji. Przyjmują mniej więcej 1 na 50 kandydatów. Trzeba dodać tez, ze koszt nauki jest stosunkowo wysoki jak na Francje od 12 do 15 000 euros rocznie. 
Tydzień wyglada następująco: 

7 dni = 168 godzin
70 godzin to minimum pracy tygodniowo z czego 30 godzin zajęć a reszta praca osobista plus co tydzień po 2-3 egzaminy pisemne i ustne. 
56 godzin = sen
28 godzin = sporty, lektury, muzyka, życie duchowe i religijne. 

Mieszka się w internacie i nie wraca na sobotę i niedziele do domu bo cala sobota jest poświęcona na zajęcia, naukę i na egzaminy. Wolna jest właściwie tylko niedziela, ale się pracuje... wolne są tez czwartki popołudniu. Nauka trwa codziennie do 22:45. A zaczyna się o 8 rano. 

ESCP znajduje się w 11 dzielnicy. Ma ponad 8 tysięcy studentów na różnych europejskich campusach i 130 narodowości. Pozwala na studia w różnych krajach i miastach Europy z pękną hybrydyzacja kierunków: jest 120 kombinacji i możliwości. Można tez otrzymać podwójny albo potrójny dyplom tutaj ale po zdaniu egzaminów po klasach Prépas. 

Po 3 latach studiów w tej szkole pierwszy rok pracy to zarobki rzędu 77 000 euros rocznie. I wszyscy absolwenci maja prace jeszcze podczas studiów. 

Sa to wymagające i kosztowne studia, ale oferujące tez masę możliwości a przede wszystkim stawiające wysokie wymagania, budujące nie tylko wiedzę i kompetencje ale tez kreatywność i to coś co pozwala pracować w każdym miejscu na świecie: kulturę, obycie itd... 
Bardzo bogaty intelektualnie dzień. 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz