wtorek, 28 grudnia 2021

Choroba psychiczna i przemoc w "Profession du père" S. Chalandon z cyklu przeczytane.

Polski tytuł tej powieści to "Zawód ojca"
Jednakże ten opis, po polsku, ze strony Lubimy czytać zupełnie nie oddaje jej treści? Zastanawiam się nawet jak można było te książkę w ten sposób opisać? 

Bo powieść ta to dość nietypowy portret rodziny francuskiej, żyjącej w latach 1960 w jakimś bliżej nieokreślonym prowincjonalnym mieście, przez które przepływa rzeka ( miast takich są setki we Francji). Rodzina ta żyje zamknięta, odizolowana, prawie odizolowana od rodziny, sąsiadów, znajomych, kolegów szkolnych... Matka, ojciec i 12 letni - jak go poznajemy syn Emile tworzą pewna całość. 

Ojciec, nie pracujący, chory psychicznie człowiek terroryzuje swoją żonę i swojego syna. Znęca się nad nimi psychicznie i fizycznie. Jego szaleństwo silnie naznaczone mitomania sprawia, ze tekst, dość tragiczny w swym wydzwieku, momentami staje się komiczny. Szykowany zamach na generała De Gaulle, chrzestny z CIA o imieniu Ted czy wyprawy szpiegowskie po mieścinie wywołują salwy śmiechu. 
Książka stawia jedno, zasadnicze i bardzo ważne pytanie: Jak buduje swoje JA młody człowiek w domu, w którym zakonfiskowyano wolność, wolność słowa, myślenia, czynu. I nie zakonfiskowal jej tylko szalony, chory i przemocowy ojciec ale tez wspolpracujaca z nim matka? 
Jak wydorośleć? Zdobyc zawód? Żyć? Po takim dzieciństwie? 

Bulwersujaca lektura! Mocna lektura! 
Ale tak wyważona, tak prawdziwa w opisie tego w sumie dość powszechnego zjawiska... warto po nią sięgnąć. Ta książka to perełka! 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz