środa, 27 sierpnia 2014

Inna szkoła

Inna szkoła i kilka zdjęć z krainy Tysiąca wysp czyli etap 5 dodanych…


Dziś rozpoczęłam pracę. Na początek dwa dni szkolenia w kuratorium. Nie mam nic przeciwko szkoleniom ale żeby to czemuę służyło ? Tymczasem panowie z kuratorium od lat serwują nam ten sam lekko odgrzany dyskurs o ważności i wielkości naszej misji – to przez 3 bite godziny rano. Popołudniu praca w grupach – nowa pedagogika, nowe projekty, reformy, wynalazki, programy komputerowe… Jutro mam taki cały dzień. W piątek względny spokój od poniedziałku zacznie się na dobre.Tymczasem dzisiaj dostaliśmy list z NOWEJ SZKOLY Antka… prywatnej, katolickiej szkoły z tradycjami... Nie wiem czy mój syn się tam zaadaptuje, czy będzie mu tam dobrze? Mam nadzieję, że tak. Czuwam narazie z ręką na pulsie. Jednakże już same przysłane dokumenty mówią wiele. W eleganckiej granatowej teczce, z inicjałami szkoły i fotografią:

  1. List dyrektora szkoń do rodziców i do uczniów. Czytam w nim min:
“ W ubiegłym roku szkolnym po raz kolejny nasza szkoła uzyskała najlepsze rezultaty w Akwitani:

-          egzamin kończący gimnazjum zdało 286 uczniów na 286 przytępujących w tym 240 uzyskało najwyższe oceny.

-          Maturę zdało 229 uczniów na 229 przystępujacych w tym 98 otrzymałŁ najwyższe oceny ( wiąże się to z dalszą edukację we Francji)”

Czytam dalej jak to im gratuluje, jak gratuluje rodzicom, jakie nadzieje wiąże z kolejnym rokiem szkolnym I na koniec cytuje Edith STEIN: “Sztuka edukacji”

“Sens, który nadaję sztuce edukacji równa się aktowi tworzenia: kiedy wszystkie inne czynności ludzkie dotyczą tylko ludzkich zdolności, edukacja penetruje znacznie głębiej, aż do ludzkiego ducha, do tej substancji, która nas stanowi i nadaje jej nową formę a przez ten akt stwarza na nowo CZLOWIEKA”Zachwycam się tymi słowami… są takie prawdziwe. I tak właśnie widzę mój zawód.

2. Następnie do teczki załączone są wszystkie dokumenty dotyczące działania szkoły – regulamin wewnętrzny, kalendarz zajęć na cały rok, wszystkie numery telefonów i kontakty, dane dotyczące zapisów do stowarzyszeń sportowych i artystycznych w szkole i to od najmłodszych lat. Antek chce do chóru! Jest i gimnastyka i szermierka, i badminton, i surf, rugby i golf, teatr i zespoły muzyczne… Podane są wszystkie daty wakacji, wolnych dni oraz daty zebrań rodziców – 3 w roku, w podstawówce, na cały rok, są już przewidziane..  Przewidziano również dni liturgi i innych celebracji, mszy, ekumenicznych spotkań – na terenie szkoły znajduje się wielka kaplica. Wiem już nawet, że mój syn do 1 KOMUNII przystąpi ze swoja klasą 31 maja – mogę zapraszać gości…Podziwiam tę organizację i odpowiedzialne podejście do edukacji, roku szkolnego, nas rodziców a przede wszystkim dzieci… I odczuwam głęboką radość z faktu, że mój syn do tej właśnie szkoły będzie chodził!

1 komentarz: