czwartek, 1 września 2022

RYGA, najpiękniejsza stolica 2


Dom czarnych głów - to widzicie na pierwszych zdjęciach. Te okazale i bogato zdobione budynki zostały wybudowane w XIV wieku i do XVII wieku były siedziba stowarzyszenia czarnych głów czyli jednej z korporacji handlowych miasta. Byli tutaj i Wagner i Liszt i Berlioz i Rubinstein - gdyż jedna z sal zamieniono na sale koncertowa. Na przeciwko tego architektonicznego cudeńka w stylu renesansu flamandzkiego znajduje się ratusz miejski. Niestety spoza budynków - na pierwszym zdjęciu wyraźnie widać co wybudowała tutaj władza sowiecka... betonowe bloki...  Taka jest Ryga... piękna i zarazem nieco oszpecona sowieckimi szkaradztwami. 

Na zdjęciach poniżej widac katedrę - wstęp płatny z olbrzymimi organami. To najwieksza katedra krajów bałtyckich i jej budowę rozpoczęto w 1211 roku. Zwiedzających ja można tez wyjsc na wirydarz. Tutaj zgromadzono wiele rzeźb. Znajduje się tutaj makieta rzeźby Piotra I, której oryginał stoi dziś w Sankt Petersburgu ale tez głowa ludzka w kamieniu ważąca 780 kg i datująca na czasy prehistoryczne i kult pogański. W katedrze, przy wejściu znajduje się tez XVII wieczna ławka... z postaciami czarnoskórych dzieci - podobno bardzo popularne były to rzeźby w tym czasie, dla mnie było to zaskoczenie! 
Witraze są również niezwykle i ilustrują historie Łotwy. 

Poniżej tez budynki najwiekszych gild czyli korporacji handlowych. Oraz najstarsze kamienice w mieście zwane trzema braćmi. W podwórkach starego miasta sporo jest płaskorzeźb i tablic jeszcze ze średniowiecza. 
Stare drewniane domy są często poodnawiane czasem w dość osobliwy sposób jak ten na zdjęciu należący dziś do Kanady! 

Pałac prezydencki - aktualnie w remoncie zamyka od strony rzeki stara część miasta. 
cdn. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz