czwartek, 1 września 2022

RYGA, najpiękniejszą stolica 3! ART NOUVEAU!


Skromny wybór budynków i zdjęć z mojej kolekcji... Jest ich ponad 700 w Rydze! Ponad 700 domów zgrupowanych jako dziedzictwo ludzkości przez UNESCO za ich wyjątkowy styl architektoniczny nazywany ART nouveau. Ten styl charakterystyczny dla samej końcówki XIX i początku XX wieku łączy tez w sobie elementy narodowego romantyzmu ( na Łotwie i w Estonii), elementy neo-barokowe i neo-renesansowe. 
Na pierwszych zdjęciach widzicie te budynki, które widnieją na wszystkich okładkach przewodników turystycznych! To dzieła Michała Eisenstein'a, ojca znanego realizatora filmów! Głowy bawołów, pawie, maskarony i kariatydy... każdy metr elewacji jest ozdobiony! Aż może się zakręcić w głowie od precyzyjnej obserwacji. I pomyśleć, ze w latach sowieckich urządzono tu akademik... i studenci zniszczyli doszczętnie zabytkowe wnętrza budynku! Na szczęście odbudowane dziś! 

Ulica Alberta to ta najpiękniejszą, skupiająca najwiecej budynków Art nouveau. Tutaj tez znajduje się dom - z tym owalnym oknem, w którym mieszkał Eisenstein. 
Pod numerem 13 przerażone twarze... w tym budynku mieściła się w czasach sowieckich siedziba służb... wiadomo jakich. 
Podobnie ulica Elizabetes z cala kolekcja cudownych kamienic. Niektóre z nich są ozdobione sloganami jak ten "Labor omnia vincit". 

I wiele innych... 

Niesamowite jest fakt, ze Europejczycy w tym stylu wyróżniali tylko Gaudiego albo Mucha w Pradze... aż do polowy lat 1990! Bogactwo Rygi pozostawało nieznane a przede wszystkim nieodwiedzane! 
Dobrze, ze teraz można tam pojechać i podziwiać, podziwiać!  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz