czwartek, 1 września 2022

Ryga, najpiękniejszą stolica! 1


Dojechaliśmy tutaj pod wieczór i pierwsze kroki skierowaliśmy do hotelu Radisson Blue, na którego ostatnim pietrze znajduje się bar z widokami na cala Rygę! W ten sposób rozpoczęliśmy poznawanie tego miasta mając ogląd na jego całokształt! Sącząc przepyszne koktajle podziwialiśmy i jeszcze raz podziwialiśmy. 

Bo Ryga to najpiękniejsza bałtycka stolica. Liczy sobie 639 000 mieszkańców i leży nad rzeka Daugava i nad Bałtykiem. Bogactwo miasta jest widoczne w kilku aspektach. Na starym mieście z dużą gotycka jego częścią i z wpływami hanzeatyckimi - handel, Liga hanzeatycka, bogactwo gild i budowli handlowych oraz kościołów dziś w swej większości protestanckich. Wszystkie style architektoniczne łączą się tutaj w spójną całość od romańskiego do neoklasycyzmu i historycyzmu. Ale Ryga to tez ogromna dzielnica Art nouveau liczącą ponad 700 budynków i wypisana na listę UNESCO. Jeśli dodać do tego ogromne bogactwo zasobów muzealnych, intensywne zycie artystyczne - opera jest jedna z najlepszych scen w tej części Europy, plaże przy Jurmala... można tu spędzić dużo czasu nic a nic się nie nudząc! 

Cały pierwszy dzień poświęciliśmy na zwiedzanie starej część miasta. To co widzicie poniżej to przede wszystkim część gotyckich budowli, pozostałość po murach obronnych, pięknie odbudowana synagogę - tak jak i w Wilnie społeczność żydowska była tutaj spora i powróciła do miasta. W synagodze znajduje się przebogate i interesujące muzeum! 

Na obrzeżach starej część opera w ogrodach Bastejkalns - tutaj były wybudowane mury obronne Rygi oraz ogromny rynek. Centralny rynek Rygi mieści się w 5 ogromnych halach wybudowanych w latach 1930, które chroniły olbrzymie niemieckie balony Zeppelin. Każdego dnia przychodzi tutaj od 80 do 100 000 klientów! Każdą hala ma inne produkty: jest hala rybna - najbardziej niesamowita ze względu na bogactwo sprzedawanych ryb i owoców morza, jest mięsną, jest ta z nabiałem i serami... Raj dla smakoszy! Za rynkiem widać na zdjęciu stalinowski budynek typu "Pałac kultury". Kolejny prezent kraju rad dla okupowanej republiki...
cdn. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz