wtorek, 19 września 2023

Z O. Tokarczuk... kilka cytatów, które rezonują z tym co wokół nas.


"Są rzeczy zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne to pozór i my żyjemy w rzeczach zewnętrznych, w pozorze, jak ludzie we śnie, i prawa tego pozoru musimy brać za prawdziwe, choć one takie nie są. Kiedy się żyje w miejscu i czasie, w którym obowiązują jakieś prawa, to trzeba tych praw przestrzegać, ale nigdy nie zapominać, ze to są tylko porządki względne. Bo prawda jest inna i jeśli kto nie jest przygotowany, żeby ja poznać, może mu się wydać przerażająca i straszna, i będzie przeklinał dzień, kiedy się jej dowiedział. 
A ja mysle, ze każdy człowiek czuje całym sobą, jak jest naprawdę. lecz w gruncie rzeczy nie chce się tego dowiedzieć" 
(541)

Te nasze zewnętrzności i wewnętrzności, te różnice miedzy tym co widzimy, co mówimy, co czujemy... skojarzylo mi się z nadchodzącymi WYBORAMI albo z sytuacji MIGRANTÓW... i oczywiście z platońskim mitem jaskini. 


"-Każdy się tym woli tłumaczyć. Łatwiej być głupim i leniwym niż złym. Ktoś, kto nosa nie wychyla poza swój zaścianek, kto swieci wierzy w to co powie ksiądz niedouczony, kto ledwie potrafi złożyć litery i czyta tylko kalendarze, łatwo odda swój rozum wszelkim bzdurom i uprzedzeniom"
( 527) 

" Wy jesteście płytcy, wam wystarczy powierzchnia, dogmat kościelny, kapliczka, i już dalej nie szukacie" 
(479)

Coz... bardzo współcześnie nam to brzmi. Niektóre słowa wybrzmiewają wręcz uniwersalnie. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz