wtorek, 7 stycznia 2020

Deauville i Cabourg czyli u Marcela Proust'a. Normandia 6W 1859 roku pewien bogaty bankier wykupił ziemie na wybrzeżu by wylansować nadmorska miejscowość à la mode. Byl to ksiaze de Morny, brat Napoleona III. Bardzo szybko piekne Deauville zostaje wybudowane a od 1912 roku przyciąga arystokracje z calej Europy dzieki dwum istniejącym do dzis, luksusowym hotelom Le Normandy - gdzie piliśmy goraca czekolade ( zielony hotel na zdjeciach) za 9 euros filiżanka! i Royal, ktory aktualnie sie remontuje. 
Jak w innych miejscowościach tego typu słynne deski przy plazy przyciągają turystow oraz gwiazdy. Deauville jest znane dzis z festiwalu filmu amerykańskiego. 

Tym wybrzeżem zachwycił sie znakomity pisarz Marcel Proust autor "A la recherche du temps perdu". Modelami miast reprezentowanych w tej powiesci sa Trouville i Cabourg, symbolizują bowiem one idealne wakacje! Wielki hotel w Cabourg przyjmie pisarza od 1907 roku... 
Promenada jego imienia prezentuje rozne fragmenty z jego ksiazek i pozwala spacerowiczowi przenieść sie do jego swiata. Lokalne cukiernie sprzedaje proustowa magdalenke... 

Te kilka dni w Normandii pozwoliły nam zachwycić sie tym regionem, odkryć go na nowo choc pozostali jeszcze wiele miejsc do zobaczenia wiec na pewno tam wrócimy. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz