czwartek, 2 stycznia 2020

Miedzy Utah a Omaha Beach, Pointe du Hoc. Normandia 1.28 grudnia ruszyliśmy z Bretanii w strone normandzkich plaz. Chcieliśmy zanurzyć sie w bolesnej historii desantu na te plaza z 6 czerwca 1944 roku. Nie bylismy sami. Na plazach Utah i Omaha byly setki turystow i to wszystkich narodowości choc najwiecej bylo Amerykanów, ktorzy błądzili tutaj płacząc... Przejechaliśmy przez Utah Beach i zatrzymalismy sie na amerykańskim terytorium Pointe du Hoc czy Cap du Hoc. To tutaj o godzinie 7h10 w dniu 6 czerwca 1944, 2 batalion amerykańskich Rangersow zaczal zdobywac francuskie terytorium. Miejsce zaskakuje ne tylko wysokością nadbrzeżnych skal ale tez pozostałościami po wybuchach bomb i bunkrami. Choc doly po wybuchach sa juz duzo płytsze, gdyz z upływem lat porasta je roslinnosc wszelka, nie mozna sie jednak oprzeć wrażeniu, ze to co tutaj sie wydarzyło bylo intensywnie straszne, wypełnione hukiem, krwia i śmiercią. Niemcy mieli tutaj siec bunkrów i 6 dzial o kalibrze 155 mm. 
Rangersi wspinali sie na linowych drabinach i ginęli masowo. Zajecie przyczółka zajęło im cale 2 dni choc to niewielki teren. Dopiero 8 czerwca przyszla odsiecz od wschodu od Vireville sur Mer. Pointe du Hoc znajduje sie miedzy plazami Utah i Omaha. Odsiecz szla od Omaha Beach wzdluz wybrzeża wiec szla gdy byl odpływ, kilka godzina ciagu dnia.  
Na pierwszym zdjęciu bunkra - widoczne jest wejście do bunkra w ktorym amerykańscy rangersi zainstalowali, po zdobyciu go, szpital. 2/3 batalionu zginęła zdobywając ten punkt. Ranni spoczywali wsrod trupów a na zewnątrz wciaz trwała kanonada. 

Zginęło tutaj tez duzo Niemców, ich cmentarz wypełniony czarnymi nagrobkami w odroznieniu od białych amerykańskich, brytyjskich i w ogole alianckich krzyzy, znajduje sie w La Combe, 5 km na południe stad. 

Dla nas zwiedzających te miejsca dzisiaj w 2019 czy 2020 to odległa historia choc dla historyka to jeszcze dzisiaj... Trudno wyobrazic sobie ogrom cierpienia, ktorym te miejsca sa naznaczone. Bylismy bardzo wzruszeni mogąc je odwiedzać i poznawać ich historie. 

Trzeba tez przyznam, ze terytoria te jak i cmentarze należące do Stanow Zjednoczonych sa zachowane i utrzymane, opisane i udokumentowane w sposob wyjątkowy. 
CDN. 
Omaha Beach dzisiaj z wolnym, francuskim chłopcem... wolnym dzieki poświęceniu innych...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz