piątek, 3 stycznia 2020

Lisieux. U Swietej Terersy od Dzieciatka Jezus. Normandia 3.


Lisieux to dosc male miasteczko, ktore podczas 2 Wojny swiatowej zostalo prawie calkowicie zbombardowane. Choc historia miasta sięga czasów rzymskiego imperium to nazisci nie zostawili tutaj prawie nic, kilka resztek katedry Świętego Piotra. 
Dzisiaj Lisieux jest znane ze swojej turystyki religijnej, gdyz tutaj znajduje sie grob swietej Teresy od Dzieciatka Jezus. Urodzona 2 stycznia 1873 roku w Alençon, Teresa Martin wstąpiła do zakonu karmelitek juz w 1889 roku. Byla wielka mistyczka, pisala listy, wiersze, sztuki teatralne... Dzis jest uważana za doktora kosciola. W "Historii jednej duszy" odrzuciła idee Boga jako najwyższego sędziego. Bog jest miloscia i tylko miloscia w słowach Swietej Teresy. Zawierzenie takiemu Bogu, Bogu, ktory przychodzi jako niemowle by kochac wypełniło 24 letnie zycie Teresy Martin i do dzis inspiruje cale pokolenia. 
Grob Swietej znajduje sie w klasztorze Karmelitek, w centrum miasta. Pokrywa jej ciało woskowa figura udekorowana rozami, jej ulubionymi kwiatami. 

My bylismy najpierw bazylice gorzej i dolnej na mszy swietej i na zwiedzaniu, oraz w centrum Jana Pawla II, ktore prezentowalo szopki z calego swiata... kilka jest widocznych na dole. Nie zabrakło i naszej krakowskiej. Bardzo podobały nam sie szopki z Azji... ta z Kambodży czy z Kanady z Eskimosami, na lodzie... 

Dopiero po zwiedzeniu i modlitwie w bazylice zjechaliśmy na dol, do miasta by pomodlił sie na grobie Swietej Teresy. 

To wyjątkowe miejsce. 

PS: W dolnej krypcie znajduje sie grobu rodzicow Teresy: Louis i Zélie... ktorzy tez sa świętymi kosciola.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz