wtorek, 13 kwietnia 2021

Okiem belfra i... mamy- 4: Czemu służy nauka, studia?


"Profesorowie otwierają wam drzwi ale WEJSC musicie SAMI" - mówi chińskie przysłowie. 
I coz? Nie myli się! 

Gdy Albert Camus otrzymał nagrodę Nobla w 1957 roku podziękował miedzy innymi swojemu nauczycielowi z podstawówki panu Ludwikowi Germain. Wysłał  list do nauczyciela a w nim słowa uznania za to, ze taki nauczyciel w jego życiu był! 

Większość z nas ma takiego nauczyciela na swej drodze a może nawet kilku. To ci niepozorni ludzie, czasem zupełnie szarzy, którzy zarażają swoim optymizmem i chcą by ich uczniowie LATALI! 
Nie boja się konkurencji, nie boja się cienia bo oni w tym cieniu są, żyją, egzystują i cieszą się z najmniejszego błysku w oku ich uczniów! O błyszczącej gwieździe nie wspomnę! 

Często słyszę "to czego uczymy się w szkole do niczego nam się w życiu nie przyda! sama teoria, głupia jakaś, po co te daty, bzdurne te mapy, po cholerę te słówka i tak nigdzie się nie wybieram"... 
Mnozyc?!

Słowa te często padają z ust uczniów, którzy JUZ MAJA TRUDNOSCI SZKOLNE albo z ust ich rodziców również pogrążonych w klopotach, którzy wiedza LEPIEJ! Ministrami edukacji nie zostali jeszcze ale perorują, oceniają, umniejszają, negują. 

Ale chyba nie wiedza, ze za tymi słowami, za tymi ocenami kryje się ich chęć pozbawienia się wszelkiej odpowiedzialności za ich własne niedouczenie, złe stopnie, niedołęstwo szkolne czy życiowe. Tak próbują pozbyć się tej odpowiedzialności, zwalić ja na jakaś nauczycielke czy na system a może na autorów programów. 

Jaka prawda się za tym kryje? Co spod tego wyziera? 
A no coś bardzo prostego... zamiast wziąć za bary to co sprawia trudność, zamiast zabrać się za prace wole poszukać winnego. 
Odrzucasz matematykę albo filozofię? Może brakuje ci logiki i zamiast nad nią pracować mowisz, ze matema jest do bani? 
Uniwersalizujesz pojedynczy przypadek ba głosisz, ze to prawda, jedyna prawda i tylko prawda... Może brakuje ci otwartego umysłu, szerszego spojrzenia, wielowiekowej refleksji... a tak narzekałem, ze histoire i daty są do niczego w codziennym życiu? 

System szkolny to najlepszy system jaki nasza cywilizacja i poszczególne kultury wynalazły by formować dzieci, ludzi, obywateli - owszem czasem dość przewrotnie. Ale jeśli nie to, jeśli nie szkoła, to co? 

I tutaj odpowiedzi zazwyczaj brakuje... i to bardzo! 

Więc nawet jeśli NIC cię nie interesuje to może budowanie twojej osobowości cię zainteresuje poprzez mateme, języki czy chemię? 

Miej jak najjaśniejszą wizje twojego życia, tego co chcesz robić, tego kim chcesz być, tego co chcesz osiągnąć w przyszłości w średnim i długim terminie i następnie dokonuj wyborów! 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz