poniedziałek, 27 stycznia 2020

Co 4 Francuz nie wie co to Shoah...


Co 4 Francuz w wieku ponizej 35 lat i co 6 powyżej tej granicy nie wie co to Shoah...

Ta smutna wiadomością rozpoczęły sie wczoraj narodowe programy informacyjne. Wyniki pochodza z dwoch sondaży zrealizowanych na zlecenie Francji - IFOP i Stanow Zjednoczonych Jewish Claim Conference i @CNN. 

Niedowierzanie? Strach? Frustracja? 
 I to podstawowe pytanie... jak my uczymy? Czego my uczymy? skoro twierdza, ze nie wiedza...

Od ubiegłego czwartku i spotkania w Jerozolimie na Dniu Pamięci ... wciaz mowie moim teraźniejszym uczniom o Shoah, o obozie w Auschwitz i o innych obozach, o konferencji w Wanssee, o igrzyskach z 1936 roku, o ludziach, ktorzy ten system tworzyli i o tych, ktorzy sie mu sprzeciwiali. 
Angażuje sie w to cala sobie, zuzywam niesamowite pokłady energii... i tak co roku, kilka razy w roku... by usłyszeć, ze nie wiedza... albo ze nie slyszeli. 

Zaklal by sobie czlowiek siarczyście, gdyby nie dzisiejszy dzien. 

Tak osobiscie... dosyć mam tych pustych slow: "ze nigdy wiecej" bo wiecej to juz bylo wielokrotnie po Auschwitz.. i po 1945 roku wiec czlowiek jako istota społeczna NICZEGO sie nie nauczył i to niezależnie do przynależności narodowej. 

Dosyc ma propagowania uproszczonej wizji Historii!
Dosyc mam brania Pamięci i świadectw za HISTORIE!
Dosyć mam ciaglego naciagania kolderki na swoj patriotyzm i na swoje męstwo przy jednoczesnym pogardzaniu INNYM, kimkolwiek ten INNY by nie byl!

Dosyć mam pustych dyskursów, frazesów, "polityki historycznej" i emocji zamiast NAUKI zwanej HISTORIA...

Moze z tych wszystkich wyzej wymienionych powodów... nie wiedza? Moze z tych wszystkich wyzej wymienionych powodów genocydy wciaz sie powtarzaja, na roznych kontynentach?

Moze obok placzu, wspomnień, wieńców, zniczy i przemow... my dorośli powinnismy nauczyć nasze dzieci MYSLEC i to myslec krytycznie, Działać... samodzielnie...? 

W dzisiejsze Polsce rowniez wspomina sie Auschwitz, gdy tymczasem mechanizmy autorytarnych podziałów społecznych przybierają na sile, gdy jak w innych czasach i na innych terytoriach szuka sie wroga, gdy krok po kroku ogranicza sie i atakuje WOLNOSC każdego. 

czas zabrać sie do roboty, wokol siebie...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz